První únorový, chtělo by se říci jarní víkend, uspořádal Sport Club Ráječko šestý závod Brněnského běžeckého poháru. Soutěž se tímto přehoupla do své druhé poloviny a od příštího závodu se začne oddělovat výsledkové „zrno od plev“ (do celkového pořadí se započítává šest nejlepších výsledků).

Počasí slibovalo nějakou tu kapku deště, ale nakonec byly klimatické podmínky optimální. Trať se oproti loňsku nezměnila, vyjma stále moderního, vyasfaltování části polní cesty ve stoupání na „Horničky“. Organizačně opět výborně zvládnutá akce, které se zúčastnilo přes tři stovky dětí, mládeže, žen a mužů.

Kovář a Gánovská

Na kratší 5 km trať se vydalo 90 závodnic a závodníků. Se slušným náskokem byl prvním v cíli dorostenec, cyklista Honza Kovář v čase 17:28, hájící pro tento pohár barvy VSK Univerzita Brno. Druhý s 40 vteřinovým odstupem doběhl vítěz juniorů Konečný Petr (UNI Brno – 18:08), třetí pak další dorostenec Ondřej Šanca (ČVK Brno – 18:17).

Na čtvrté pozici se v cíli objevil junior Pavel Záděra (BETA URSUS Orienteering), pátou příčku obsadil Jan Kučera. Asi 16 vteřin po něm proběhla cílem první žena, v posledních závodech dominující své kategorii, Patrícia Gánovská (Šport Team Hritz – 19:04). Sedmý celkově doběhl junior Ondra Mokrý (KOB Moira Brno – 19:27) a osmý pak dorostenec Marek Feith (19:39). První desítka tedy zaznamenala souboj kategorií, dorostenci vs. junioři.

V ženách skončila druhá veteránka Katka Doubková (AK Perná – 20:25), třetí potom Lenka Jančaříková hájící barvy AAC Brno – 20:51.

Dorostenkám dominovala Kamila Klepalová (AK Olymp Brno – 21:02), starším veteránkám pak Hanka Kašová (Barnex Sport Brno – 26:20). Nejstarší ženskou kategorii ŽV3 ovládla ve velmi slušném čase 26:13 Blaženka Svačinová z týmu Pampeliška Olomouc.

10 km: Souboj Ondráčka se Zadákem

Na hlavní trať, za stále příjemného počasí, vyběhly více než dvě stovky běžců. V jejich řadách chyběl favorit Dan Orálek, účastnící se maratonu v Ostravě – Třebovicích. Závod si pro tentokrát tedy „vychutnala“ dvojice Triexpert adidas teamu, Tomáš Ondráček a náš úspěšný terénní triatlonista Karel Zadák.

Úspěšnější byl nakonec starší z dvojice Tomáš Ondráček (35:14), a to o pouhých šest vteřin. Karel Zadák tedy skončil druhý (35:20). Bronzový stupínek pro sebe a svůj tým získal s téměř 50 vteřinovou ztrátou Rostislav Pukl (UNI Brno – ASC Bučovice – 36:03).

Prvním mužem kategorie veteránů byl Martin Kleibl (Slovan Podlesí – 36:06), který doběhl těsně za Puklem. Favorit této MV1 Aleš Palko protnul cílovou pásku jako druhý veterán – 36:18. Třetí v jedničkových veteránech byl Petr Kotyza (UNI Brno – ASC Bučovice – 36:37).

Dvojkové veterány ovládl Pavel Kratochvíl (38:34) ze Sokola Rudíkov a nejstarší potom, kdo jiný než Svatopluk Kudlička z týmu LRS Vyškov (41:32).

Nyní bude následovat poměrně dlouhá pauza, aby se 2.3.2013 všichni běžečtí nadšenci sešli na nové neznámé trati, která bude situována v místě navštěvovaném milovníky motokrosu a křesťanské víry, v obci Vranov, kde Brněnský běžecký pohár pokračuje závodem Vranovský žleb.