Ve dnech 29. – 31. července 2011 proběhl v Kladně ultramaratonský víkend, závod Self-Trancendence-Race.

Tuto akci pořádal Sri Chinmoy Marathon Team (SCMT), který byl založen v roce 1977 v New Yorku a je největším organizátorem ultramaratonských akcí na světě.

V osmdesátých letech Sri Chinmoy Marathon Team pořádat ultramaratony na 6 a 10 dní a také závody na 700, 1000 a 1300 mil. Dnes SCMT pořádá více než 500 běžeckých akcí ročně od dvou mil až po závod na 3100 mil v New Yorku.

Závod se konal na atletickém stadionu Sletiště, běželo se na okruhu o délce 1000 metrů. Konaly se dvě ultra akce, běh na 48 hodin a běh na 24 hodin, který byl zároveň i mistrovstvím České republiky.

Kladno přivítalo 57 ultravytrvalců z 9 zemí (CZE, SVK, AUT, GER, AUS, NED, POR, SWE, BLR). Závod Self Trancendence Race je držitelem známky Bronz Label IAU.

Běh na 24 hodin

V běhu na 24 hodin zvítězil a titul mistra České republiky pro rok 2011 získal Daniel Orálek z AC Moravská Slávia Brno, který uběhl celkem 215,212 km, na druhém místě skončil Jaroslav Bohdal (MK Kladno) výkonem 212,135 km. Jarda si vylepšil osobní rekord o plných 17 km! Na 3. místě se doběhl Josef Siegel z AC Choceň, kterému se také podařilo překonat hranici 200 km. Při svém prvním startu v závodě na 24 hodin nakonec uběhl 201,547 km.

Mezi ženami s přehledem zvítězila Renata Horáková (SK Ústí nad Labem) výkonem 171,243 km. Druhá se umístila Gabriela Handrychová z Klubu letmých houbařů Krč, která zvládla 124,321 km a pro třetí místo si doběhla Ilvaka Němcová z pořádajícího SCMT.

Běh na 48 hodin

V pátek 29. července 2011 byl ve 12.00 hodin odstartován závod na 48 hodin. Mezi muži se nejvíce prosadil Jiří Hofman, který uběhl 310,135 km. Přes hranici 300 km se přehoupnul i loňský vítěz Petr Solnička výkonem 302,084 km. Na třetí stupeň se postavil slovenský vytrvalec Pranab Vladovič (SCMT) s 276,400 kilo­metry.

Závod žen měl velmi kvalitní obsazení a nejlepší tři ženy dokázaly překonat hranici 300 km. Souboj o vítězství pro sebe rozhodla loňská vítězka Cornelia Bullig z Německa, která uběhla vynikajících 343,302 km. Za ní doběhla australská rekordmanka Dipali Cunningham s 332,534 km. Na třetí příčce skončila Kaneenika Janáková ze Slovenska – 301,077 km.

VÝSLEDKY ZDE

Autorem příspěvku je Libor Svozil, člen Maraton klubu Seitl Ostrava, jehož oblíbenou disciplínou jsou tratě delší než 42,195km. Jeho druhou vášní je metalová hudba.