V sobotu 30. července proběhl v Katowicích v parku Trzech Stawów Maraton Cho Oyu. Akci pořádal známý polský ultravytrvalec August Jakubik ve spolupráci s AWF Katowice.

Maraton závodníci absolvovali na asfaltovém okruhu o délce 4,2 km. Startovné činilo symbolických 10,– PLN a kromě maratonu byla možnost absolvovat i kratší vzdálenosti nebo se zúčastnit závodu v nordic walkingu. Na startu stálo 149 běžců ze 4 zemí (POL, CZE, BLR, SVK), 66 z nich běželo maraton.

Ve 12.00 hodin bylo odstartováno, vedení v závodě se ujal Miroslav Kadlec z MK Seitl Ostrava, který se rychle odpoutal od zbytku startovního pole. V 9. okruhu jej začaly však trápit křeče, musel tedy zvolnit a do čela se dostal čtyřiapadesátiletý Petr Jadrníček (Lokomotiva Ostrava), který vedoucí pozici udržel až do cíle. Zvítězil časem 2:54:02 hodin, což je jeho nejrychlejší maratonský čas za poslední 4 roky! Kadlec doběhl nakonec na druhém místě s časem 2:58:08. Na 3. místě se umístil polský ultramaratonec Irek Czepiga, který maratonskou trať zvládl v čase 2:59:46.

Jaroslav Hrabuška (MK Seitl Ostrava) doběhl do cíle časem 3:23:00 hodin, obsadil celkově 9. místo. Já jsem běžel tempem těsně pod 5:00 minut na kilometr, snažil jsem se držet rovnoměrné tempo. Nakonec z toho byl čas 3:28:21 hodin, což byl můj 2. nejrychlejší maraton v životě. Čtyři vteřiny za mnou doběhla Iva Pachtová (MK Seitl Ostrava), která zvítězila mezi ženami. Iva maraton zvládla za 3:28:25 hodin a byl to také její druhý nejrychlejší maraton.

Luboš Bardaševský (Ludgeřovice) si zaběhl nový osobní rekord a časem 3:34:24 hodin překonal starý osobák o 1,5 minuty. František Michalička ze Slovenska, který do Katowic cestoval s námi, zaběhl maraton 3:42:33 hodin. Velká gratulace a palec nahoru patří Pavlu Hudeczkovi z Ludgeřovic. Pavel si zaběhl svůj první maraton. V průběhu závodu jej trápilo koleno, ale zabojoval a svůj první maraton dokončil časem 4:38:59 hodin. Minutu za ním doběhl Jiří Březina z Přerova v čase 4:39:58 hodin.

Závodu se zúčastnil i Roman Asayevich, hluchoněmý vytrvalec z Běloruska, který v Katowicích absolvoval svůj 350. maraton.

Po doběhu do cíle jsme dostali diplom s časem, na požádání byla možnost získat mezičasy při proběhnutí každého okruhu. Poté následovalo občerstvení po závodě – klasický bigos, doplnění tekutin a vyrazili jsme domů.

Výsledky českých závodníků :

1. Petr Jadrníček (Lokomotiva Ostrava) – 2:54:02
  2. Miroslav Kadlec (MK Seitl Ostrava) – 2:58:08

… 9. Jaroslav Hrabuška (MK Seitl Ostrava) – 3:23:00, 15. Libor Svozil (MK Seitl Ostrava) – 3:28:21, 16. Iva Pachtová (MK Seitl Ostrava) – 3:28:25 1. místo mezi ženami, 22. Lubomír Bardaševský (Ludgeřovice) – 3:34.24 – osobní rekord, 26. František Michalička (SVK) – 3:42:33, 51. Pavel Hudeczek (Ludgeřovice) – 4:38:59 – první maraton, 52. Jirka Březina (Přerov) – 4:39:58

Autorem příspěvku je Libor Svozil, člen Maraton klubu Seitl Ostrava, jehož oblíbenou disciplínou jsou tratě delší než 42,195km. Jeho druhou vášní je metalová hudba.