Po loňském nultém ročníku se letošní svitavský Štěpánský kros běžel jako první ročník. Stejně jako před rokem vyhrál ve stylu start cíl Jáchym Kovář z Jiskry Litomyšl. Krosovou trať o délce 7,8 kilometru zdolal za 27:14 minuty, tedy o 4 sekundy lépe než vloni.

K závodu, který pořádal místní cyklistický klub spolu s atletickým oddílem, nastoupilo 82 vytrvalců. Členitá trať vedla na okruhu, který se běžel dvakrát. Po rovinaté, ale zledovatělé úvodní části, následoval zasněžený seběh do vodárenského lesa.

Zde se běželo i po cestách, které jsou tvořeny napříč položenými prkénky. Nejnáročnější pasáží bylo rozbahněné stoupání na pole nad vodárenským lesem. Trať pak pokračovala náročným polním seběhem zpět k vodárenskému lesu. Po zdolání pevného stoupání následovala už celkem příjemná cílová rovinka.

Druhým v cíli byl Tomáš Fliedr ze Sádku za 29:23. Třetí doběhl Martin Berka z Moravské Třebové – 30:21.

Nejlepším čtyřicátníkem byl stejně jako vloni Jiří Kadidlo z Moravské Třebové – 30:57, celkově pátý. Padesátníky vyhrál ředitel závodu Čestmír Nakládal – 35:05, celkově dvacátý. A muže nad 60 let Miloslav Červ z Poličky 37:47. Ten se v porovnání s loňskem zlepšil o necelé tři minuty.

Soutěž žen ovládly veteránky. Vloni druhá Jana Matyášová z Dolní Dobrouče vedla od startu. Její soupeřka Alena Kriklová z Prostějova se s ní však celý závod držela v očním kontaktu. Takže Jana musela běžet do konce nadoraz a vytvořila nový traťový rekord 34:38, tedy o šest sekund lépe než loňská vítězka, která letos nestartovala.

Druhá závodnice dosáhla času 34:56. I v celkovém pořadí byly za sebou na osmnáctém a devatenáctém místě. Třetí místo celkově patřilo nejlepší ženě do 34 let – Kateřině Švecové z TJ Svitavy za 37:29.