Devětadvacátý Spartathon je již minulostí a skončil velmi dobrým úspěchem pro Českou republiku. Daniel Orálek z AC Moravské Slávie Brno zvládl závod hluboko pod 30 hodin, aby nakonec obsadil skvělé páté místo!

Na start Spartathlonu nastoupilo 370 ultravytrvalců, kteří se sjeli z celého světa, aby změřili síly s náročnou tratí dlouhou 246 km.

V pátek 30. září stáli pod Akropolí běžci např. z Argentiny, Nového Zélandu, Mexika, USA, Brazílie, zastoupeny byly i Korea, Uruguay, Tchaiwan a také tradičně početná skupina z Japonska. Českou republiku reprezentoval Daniel Orálek, své zástupce zde mělo i Slovensko v Alexanderu Bogim a Jánovi Fazekašovi.

Řecké počasí bylo tentokrát k závodníkům milosrdné, první den bylo zataženo, teploty ve stínu se pohybovaly kolem 22°C. V noci byla jasná obloha, teploty kolem 20°C, druhý den bylo slunečno a teploty kolem 25°C.

Do cíle ve Spartě doběhl jako první Ivan Cudin ( ITA ), který náročnou trať zvládl v čase 22:57:40 hodin. Obhájil tak své loňské prvenství a celkově zdolal Spartathlon potřetí. Na 2. místě se umístil Yuji Sakai ( JAP ) v čase 24:22:24 hodin, na 3. místě skončil německý ultravytrvalec Michael Vanicek. Michael uběhl svůj čtvrtý Spartathlon, letošní čas 24:55:59 hodin byl nejrychlejší na této trati.

Mezi ženami zvítězila Szilvia Lubics ( HUN ), která zvítězila výtečným časem 29:07:45 hodin. V loňském roce dokončila Spartathlon v čase těsně pod časovým limitem 36 hodin, její letošní čas byl lepší o více než 6 hodin! Na 2. místě se umístila Ruth Podgornik Res ( SLO ) v čase 32:17:19 hodin a třetí skončila Mimi Anderson ( UK ) časem 32:33:23 hodin.

Vynikajícího výsledku dosáhl Daniel Orálek, který trasu z Atén do Sparty zvládl za fantastických 26:41:44 hodin a umístil se na celkovém 5. místě. Jeho čas je nejrychlejším, jaký kdy na této trati zaběhl Čech a jako první a jediný pokořil hranici 30 hodin. Když uvážíme, co všechno Dan absolvoval poslední tři týdny před Spartathlonem – MS na 100 km v nizozemském Winschotenu v čase 7:06:48 hodin, Běh rodným krajem E. Zátopka 22.3 km za 1:16:46 hodin, Ostravský maraton za 2:29:39 hodin – je jeho čas téměř neuvěřitelný. Po čtyřech letech má Česká republika v cíli Spartathlonu svého zástupce, v roce 2007 Spartathlon úspěšně dokončila Martina Juda, v současné době žijící v Itálii.

Na 130. místě se umístil Alexander Bogi ze Slovenska, který do cíle doběhl za 35:44:42 hodin, tedy zhruba čtvrthodinku před vypršením časového limitu 36 hodin. Druhý slovenský zástupce Ján Fazekaš závod v časovém limitu nedokončil.

Dařilo se i polským ultraběžcům. Zbygniew Malinowski a Henryk Chudy běželi celý závod spolu a oba dosáhli cíle v čase 31:48:00 hodin. Zbygniew Malinowski tak dokončil Spartathlon poosmé v řadě (2004 – 2011) ! Na 96. místě se umístil Robert Derda časem 34:42:25 hodin.

Z 370 ultravy­trvalců, kteří do závodu odstartovali, závod v časovém limitu 36 hodin dokončilo celkem 143, z toho 130 mužů a 13 žen. Jako poslední doběhl do cíle Paolo Bucci ( ITA ), který se dotkl nohy sochy spartského krále Leonidase 5 minut před vypršením časového limitu.

VÝSLEDKY ZÁVODU ZDE

FOTOGALERIE

ROZHOVOR S DANIELEM ORÁLKEM

Autorem příspěvku je Libor Svozil, člen Maraton klubu Seitl Ostrava, jehož oblíbenou disciplínou jsou tratě delší než 42,195km. Jeho druhou vášní je metalová hudba.