Stejně jako vloni se 8.května současně běhalo hned na čtyřech místech ve východních Čechách – v Pardubicích, České Čermné na Náchodsku, Moravské Třebové a v Hradci Králové. K dispozici máme úvodní dva závody.

V České Čermné, ve 4.ročníku Memoriálu Vl. Stránského, zařazeného do letošní běžecké Velké ceny východních Čech, startovalo tradičních padesát vytrvalců. V dětských kategoriích však stoupla účast určitě dvojnásobně. Závod byl opět špičkově připraven, jedinou minelou bylo zmatečné značení na křižovatce v koncovce závodu. Přesto bych dal pořadatelům jedničku.

Krosový závod, který se uskutečnil ve vesničce na českopolské hranici mezi Náchodem a Deštným v Orlických horách, měl letos stejnou trať jako vloni. Byly tedy opět vypuštěny opravdu trailové úseky. V polovině závodu náročný seběh a v závěru výběh, ve kterém se místy běželo korytem potoka. Trať, jejíž délka byla 9,6 kilometru, je prostě běhavější, ale přesto náročná.

Na startu byli předloňský vítěz Petr Ulich a loňský Marek Kincl.

„Běžel jsem většinu závodu na prvním místě,“ uvedl v cíli Marek Kincl. „Ale věděl jsem, že se na mě druhé půli Petr dotahuje. Vzal mě až v posledním kopci,“ dodal druhý muž závodu.

Petr Ulich navíc dokázal časem 36:18 minuty o dvě sekundy vylepšit loňský nejlepší traťový čas Marka Kincla. Ten nyní zaběhl 36:32. Třetím v cíli byl domácí Jiří Sedlák za 37:15. To byli i nejlepší běžci z neobvykle vypsané kategorie 18 až 49 let.

Nejlepším závodníkem mezi muži 50 – 69 let byl čerstvý padesátník Martin Osoba z Meziměstí (38:49), ten dokázal nedávno vyhrát svou novou kategorii na Pardubické 9. Proto doslova bombou je druhé místo 67letého Miroslava Jiráska z Pavlišova s časem 42:01. Třetí byl častý účastník závodů Velké ceny, o deset let mladší, Vítězslav Šolc (42:10).

V kategorii nad 70let nastoupili dva borci. Vyhrál Josef Metelka ze Studnice před Milanem Vorlem ze Slatiňan. Magickou hranici 40 minut pokořilo jen devět mužů.

První žena Renata Hájková z Maratonstavu Úpice si při bezkonkurenčním prvenství zapsala čas 40:57. Takže traťovou rekordmankou je nadále loňská vítězka, letos nestartující, Eva Vítová z Náchoda, která tehdy zaběhla za rovných čtyřicet minut. Druhá byla letos s časem 46:39 Libuše Sokolová a třetí Kateřina Kramlová (48:04).

V Pardubicích se konal 45. ročník Běhu osvobození, letos poprvé jako Desítka Hvězdy Pardubice 2015. Pořadatelé pro organizační náročnost upustili od 15 kilometrové trati vedoucí do okrajových obcí Pardubic. Letos se běhalo na 2,5 kilometrovém okruhu v okolí stadionu Hvězdy SKP Pardubice. V každém ze čtyř kol byl navíc průběh po tartanovém oválu, takže závod byl divácky velmi atraktivní.

Absolutním vítězem, v konkurenci více jak sedmi desítek startujících, se stal Pavel Dymák z Hvězdy SKP Pardubice – 32:56 před Pavlem Brýdlem z Trutnova – 33:28 a Janem Kopeckým z Hvězdy – 33:39.