Petr Nechvíl z AC Choceň vyhrál středeční Malou cenu Monaka, která se běžela jako Janderovská desítka. Tradičně mimořádný název květnového běhu souvisí s tím, že jeho sponzorem je Mlýn Janderov a je navíc zařazen dvou nejvýznamnějších východočeských celoročních soutěží – Velké ceny a Iscarex Cupu.

Janderovská desítka se uskutečnila na tradiční lesní trati, ale díky dešti, který pokračoval i během závodu, za krajně nepříznivých podmínek. Některé cestičky ze doslova změnily v koryta potoků, slabší stromy byly ohnuté do cesty.

I přes tyto podmínky nastoupilo 99 startujících na desetikilometrovou trať a devět z nich si vytvořilo nové osobní rekordy. Navíc při své premiéře v Malé ceně Monaka dokázala celkově čtvrtá žena závodu a vítězka kategorie nad 45 let Jana Matyášová z Dolní Dobrouče překonat o 15 sekund rekord v kategorii, který měla v držení legendární Blanka Paulů – 44:12 minuty. A to si Jana i zaběhla!

Petr Nechvíl měl nejzdatnějšího soupeře na trati ve vítězi kategorie 35–44 Miloši Kratochvílovi z Hvězdy SKP Pardubice. Rozhodl úsek po šestém kilometru, kde jsem soupeře utrhl v pasáží plné kořenů přes cestu a následně jsem trhák potvrdil i ve vodnatém seběhu," řekl k rozhodujícímu momentu závodu Nechvíl, který vyhrál ve svém osobním rekordu 35:31. Druhý Kráťa dal 36:05.

I na dalších místech byla zvučná jména. Třetí Marek Kincl z Maratonstavu Úpice – 36:43, druhý 35 – 44 let. Čtvrtý další muž z této kategorie David Hepner z hradecké Slavie OB za 36:52 a pátý vítěz kategorie 45 – 54 let Martin Vacek z Iscarexu za 37:23. Celkově šestý byl druhý mladý Vítězslav Šolc z Náchodska za 37:52, sedmý Pardubák Jan Vodehnal za 37:52 a osmý rumunský vytrvalce Alberto Riciu za 38:00.

Soutěž žen má tradiční vítězku v Taťáně Metelkové z Hradce Králové, celkově desátá a vítězka 35 – 44 let, za 38:29. Tentokrát to však nebylo o několik parníků.

Velký návrat po nedávném porodu dvojčat předvádí na Monaku, před pár lety i vítězka B7, orienťačka Kateřina Matrasová z SK Chrast, která jako nejlepší mladá dala 39:23, absolutně třinácté místo! Magickou hranici čtyřiceti minutu dokázala o tři sekundy pokořit i třetí žena, druhá 35 – 44 let a celkově šestnáctá, Denisa Kozáková z Hradec Králové startující za Hvězdu SKP Pardubice.

O čtvrté Janě Matyášové byla řeč, pátá doběhla druhá z nejstarší veteránské kategorie Anna Krátká rovněž Hvězdy před druhou mladou Petrou Škodovou z OK Loko Pardubice.

Zbývající mužské kategorie vyhráli – 55 – 64 let Vladimír Vacarda z Liberce za 40:30, 65 – 74 let František Hájek ze Stolan za 44:56 a nad 75 let Stanislav Doležal za 59:20.

O den dříve se v Hradci Králové za celkem ideálních běžeckých podmínek uskutečnil čtvrtý závod Rock Machine Hradeckého poháru. Letos se do této soutěže zapojilo přes 60 běžců. V něm na 7,5 kilometrové lesní trati překonal téměř o půl minuty vlastní traťový rekord Tomáš Cink z Iscarexu – 26:33. Druhý byl v osobním rekordu nejlepší veterán Kratochvíl za 27:55 a třetí Rumun Riciu za 28:16.

Soutěž žen patřila Denise Kozákové za 29:47, rovněž ženský traťový rekord, druhá byla Lenka Ungerová z TC Dobruška za 34:11. Nejlepší veteránkou byla Zdena Jonášová z Hradce za 40:31.