Machov – Po sobotním prvenství v náročném Sluncekrosu vyhrál Petr Pechek z Maratonstavu Ǔpice i nedělní další závod Českého poháru v běhu do vrchu, kterým byl běh z Machova na Náchodsku na nejvyšší horu polských Stolových hor česky nazývanou Hejšovina.

Osmikilometrovou trať s převýšením necelých 500 metrů dal vítěz za 32:25 minuty. Druhý proběhl cílem Jan Hruška z Trutnova za 32:57 a třetí nejlepší čtyřicátník Jindra Král z Iscarexu za 32:59. Padesátníky vyhrál Vladimír Vacarda ze Slovanu Liberec za 38:49, šedesátníky František Pechek z Maratonstavu za 40:41 a nad 70 let Josef Metelka ze Spartaku Police za 46:32.

Závod startuje tradičně na machovském náměstí. Poté čeká startující kratší strmý výběh a ihned seběh do údolíčka. V něm se pomalu stoupá až k hranici – 3 km závodu. Po jejím přeběhnutí čekal devadesátku startujících nejnáročnějším výběh závodu. To jsme na čtvrtém kilometru. Pak následuje relativně odpočinková část pod Hejšovinu. Poslední necelý kilometr je doslova vertikální. Startující musí zdolat několik stovek schodů vedoucích na vrchol a i ti nejlepší je místy absolvují chůzí. Bohužel letos byli významnými soupeři i početní turisté na schodech, kterých byl neskutečný počet a běžci se museli davy doslova proplétat.

Překvapivě skončila soutěž žen. Nedorazila tradiční vítězka Taťána Metelková z HK. Takže spolufavoritky byly veteránky Renata Hájková z Maratonstavu Úpice nebo vítězka sobotního Sluncekrosu Marie Havlová z Trutnova. Úspěch tentokrát slavilo mladí. Vyhrála Anetka Khýrová z Redpointu – 39:01 a celkově 27. místo. Druhá proběhla cílem Marie Havlová za 39:16 a třetí byla Renata Hájková za 39:29.

Veteránky nad 45 let vyhrála Jana Matyášová za 40:55 a nad 55 let Blanka Paulů za 41:23.