Keňan Eliud Kipchoge vyhrál v neděli Londýnský maraton ve skvělém čase 2:03:05. Jedná se o druhý nejlepší čas historie. Světový rekord drží jeho krajan Kimetto z Berlína 2014.

„Uvědomil jsem si, že jsem o několik vteřin za světovým rekordem, ale nejsem zklamaný,“ řekl v cíli vítěz, i když dříve potvrdil, že neměl tušení, že byl v posledním kilometru tak blízko světovému rekordu.

Jeho krajan, vítěz Newyorského maratonu Stanley Biwott skončil druhý s časem 2:03:51 a zařadil se tak na šesté místo v historických tabulkách. Třetí Kenenisa Bekele z Etiopie doběhl skoro o tři minuty později. Světový rekordman Denis Kimetto skončil až na devátém místě – 2:11:44.

Drama se odehrálo mezi ženami. Keňanka Jemima Sumgong před jednou z občerstvovacích stanic upadla a udeřila se do hlavy. Podařilo se jí však vstát a nakonec celý maraton vyhrát v čase 2:22:58.

Muži: 1. Kipchoge 2:03:05, 2. Biwott (oba Keňa) 2:03:51, 3. K. Bekele (Et.) 2:06:36, 4. Ghebreslassie (Eritrea) 2:07:46, 5. Kipsang (Keňa) 2:07:52.

Ženy: 1. Sumgong (Keňa) 2:22:58, 2. Tufa (Et.) 2:23:03, 3. F. Kiplagat (Keňa) 2:23:39, 4. Mazuronak (Běl.) 2:23:54, 5. Mergia 2:23:57.