Elitní český triatlonista Jan Bavor z Hradce Králové řádně oživil poslední závod Rock Machine Hradeckého běžeckého poháru. Na startu se totiž sešli dva nejlepší závodníci. Držitel traťové rekordu na lesní desítce časem 36:30 a nyní již můžeme napsat vítěz poháru Petr Martinovský startující za svůj tým Uliční(k) HK a vítěz tří závodů Martin Andrš z Horních Počernic. Martinovský vyhrál čtyřikrát, ale každý přímý souboj s Andršem prohrál. Ten má však v poháru pouhé čtyři starty. Z deseti závodů se počítalo sedm.

Bavor jim potáhl první okruh a pak si to nejlepší pohároví závodníci rozdali mezi sebou. Andrš vedl, ale až do závěru ho měl Martinovský v dohledu. Nakonec z toho byl nový traťák 36:16. Vítěz nedávného Rychnovského maratonu Martinovský zapsal 36:41.

„Lépe to nešlo, cítil jsem únavu ještě z maratonu. Soupeř byl zase lepší,“ řekl v cíli Martinovský. Ten však slovo odpočinek nezná. V sobotu jej čeká přeběh Orlických hor v rámci přípravy na říjnovou Pradědovu stovku. V červnové Krakonošově byl celkově čtvrtý.

Třetí Bavor, který dal letos halfironmana pod 4,5 hodiny, zapsal čas 37:41. Čtvrtý proběhl cílem nejlepší čtyřicátník závodu Jirka Doucha z Náchoda startující za pardubickou Hvězdu a pátý Filip Lán z hradecké Slavie.

V hodnocení poháru v kategorii do 39 lety vyhrál Martinovský před Lánem a Miloslavem Šandou ze Sloupna.

Ve veteránech se o bednu bojovalo až do konce. vítěz Doucha a druhý Jan Vejběra z CykloPokr byli jasní. V přímém souboji si to o třetí místo rozdali Josef Jakeš z Týnistě nad Orlicí s Matějem Trávníčkem. Trávníček letos dokázal překvapit všechny soupeře a dokonce jeden závod v kategorii vyhrál, ale nakonec skončil v poháru i v poslední klání čtvrtý.

V ženách tentokrát nestartovala vítězka poháru Deniska Kozáková z Hvězdy Pardubice, a proto letos po třetí absolutně vyhrála druhá v této kategorie, svěřenkyně Filipi Lána, Míša Lánová – 46:41. Třetí pohárové místo uhájila Štěpánka Kučerová, v závodě čtvrtá, před Kateřinou Houžvičkovou, v závodě třetí.

Ve veteránkách to měly jasné vítězka Evička Vejběrová z CykloPokr a Iva Čechová z Hradce. Tak si také vzaly volno. Nastoupit však musela Hana Hellerová, protože při absenci by ji odsunula na čtvrtý flek Veronika Lhotáková z Holic. Hellerová však zkušeně situaci na trati pohlídala, i když Veronika dokázala letos podruhé pokořit hranici jedné hodiny.

Z dalších výkonů stojí za zmínku neustále se zlepšující veterán Martin Sláma startující za Autocentrum Luňák. Tento borec se dokázal prosadit na bednu třeba při Hlineckém půlmaratonu, kde si na náročně trati dal osobák časem pod 1:40 hodiny. Běžel i nedělní Chrudimskou desítku a v úterním Hradeckém poháru si zapsal osobáček 45:23.