Tomáš Gromus z HO Rýmařov je známý milovník náročných běhů, pravidelný bedničkář třeba 32 kilometrového krosového Pančavova běhu, na trati Slatiňany – Heřmanův Městec a zpět. Tentokrát startoval v jubilejním desátém ročníku Monackého maratonu a vyhrál.

Tento maraton, který se běhá na čtyřech okruzích plus náběh, kde jsou pravidelně pořádány desetikilometrové Velké a Malé ceny Monaka, patří k těm náročnějším co lze u nás absolvovat. Jeho součet stoupání je necelý kilometr.

Tomáš vyhrál ve stylu start cíl a při své premiéře to dal za 3:11:50. Traťový rekord drží ze třetího ročníku časem pod tři hodiny Pražák Tomáš Ulma. Běžel i letos a dosáhl času pod 4:40.

Druhý byl obhájce prvenství Alexandr Borovec z Chocně za 3:16:54. Dále doběhli domácí legendy – Pavel Sedlák 3:18:25 a Lukáš Maier – 3:25:09. Letos si na maratonskou štreku netroufla žádná žena, a proto i nádále drží traťák Ivana Crhová startující za Vísky u Blanska časem po 4:10.

Tradičním účastníkem je i Jiří Březina z Přerova, pro kterého to byl v 77 letech 614 životní maraton, který dal v čase 5:57:22.

Na Monaku se běhá i půlmaraton. V tom letos vyhrál Zbyněk Jirků z Trutnova za 1:23:26 před Jaromírem Hradeckým ze Skutče 1:25:08.

Traťák drží legendární Miloš Kratochvíl z Hvězdy Pardubice za 1:21:40. Hvězdě patří i díky Anně Krátké i ženský traťák – 1:33:26. Letos vyhrála Alena Bojanovská že Žďáru nad Sázavou za 1:42:10 před Míšou Lánovou z Hradce Králové – 1:50:08. Startoval i její trenér Filip Lán, který si také zapsal na pátém místě monacký osobák 1:28:47.