Již 56. ročník Ceny Metuje, silničního obrátkového běhu na deset kilometrů, bezkonkurenčně ovládli závodníci pořádajícího SK Nové Město nad Metují. Celkovým vítězem se stal stejně jako vloni reprezentant v běhu do vrchu Dominik Sádlo, nejlepší ženou byla jeho oddílová kolegyně Eva Vítová.

Trať není náročná, ale má svá úskalí. První kilometr vede totiž šusem dolů, takže závěrečný kilometr závodu je pěkná raubírna s převýšením přes padesát metrů. Zbylých osm kilometrů závodu vede po vrstevnici nad řekou Metují.

Dominik dal v sólo běhu lepší čas než vloni – 31:50 minuty. O více jak minutu porazil druhého muže cíli.

O stříbrný flek se bojovalo celý závod. Po startu patřil Polákovi Adamu Marysiakovi. Po třetím kilometru si ho přisvojil domácí Kamil Krunka. Polák však nesložil zbraně a Kamila právě před závěrečným stoupáním dotáhl a v koncovce měl více sil 32:57. Kamil byl o dvě sekundy horší.

Vloni druhý letos čtvrtý, taková je bilance nejlepšího muže nad 35 let Leoše Peloucha z Chotěboře – 33:30. Pátý doběhl druhý veterán závodu Pavel Brýdl z Trutnova za 34:23.

Nejlepší padesátník závodu Miroslav Holub byl celkově sedmý za 36:23. Velmi zaujal nejlepší šedesátník. Tím byl legendární Olda Šmída z Maratonstavu Úpice za 41:13, celkově dvacátý druhý.

Tradičně nešťastně má na tomto prestižním běhu SK Nové Město nad Metují vypsaný kategorie pro ženy, absolutní pořadí a nad 35 let. Výborný výkon podala tradičně šedesátnice Hanka Vacková (57:20), ale v takto vypsaných kategoriích je bez šance. Navíc tři nejlepší jsou obvykle jako letos nad 35 let. Závodu by tedy slušelo ještě vypsaní třeba žen nad 50 let.

Absolutní prvenství podle očekávání vybojovala domácí Evička Vítová, celkově sedmnáctá za 40:21. Druhá byla další veteránka a třicátnice Tereza Tobišková z Atletiky Žamberk za 41:47.

Třetí byla vedoucí žena Velké ceny východních Čech v bězích z kategorie 45 – 54, kam byl také závod zařazen, Anna Krátká z pardubické Hvězdy – 42:34. Zopakoval si tak loňské umístění. Čtvrtá byla nejlepší mladá. Petra Čerenková ze Rtyně v Podkrkonoší startující za Sokol HK dala 42:42.

Před hlavním závodem proběhly soutěže dětí a v nich zaujal výkon syna letos jedné z nejlepších běžkyň Českého poháru v běhu do vrchu Romany Brumlichové z Hronova. V závodě na šest set metrů se Tadeáš v první polovině takticky držel na konci vedoucí skupiny. V druhé půlce závodu šel postupně před soupeře a až na cílové pásce vybojoval k radosti celé rodiny prvenství.