Až do Australského Perthu se vydali naši reprezentanci aby mohli bojovat o Titul Mistra světa od 26.10 do 6.11.2016 ve všech atletických disciplínách. Naše mistrovství se odehrávalo na celkem čtyřech místech dvou stadionech a ve dvou parcích. Hlavní stadión Western Australian Athletic Stadium byl umístěn ve sportovním komplexu, který obsahoval plavecký stadion, gymnastickou halu, basketbalovou halu, hřiště na rugby, kriket, golfový areál a náš atletický stadion s modrým tartanem devíti drahami po oválu a 12 drahami na rovinkách, vedle byl rozcvičovací stadion (travnatá osmi dráha, opět s dvanácti rovinkami, na dokonale vysečené kvalitní trávě šel naklusat okruh až 1600m – skvělé na rozklusání a vyklusání bosky).

Na tento areál přímo navazuje Perry Lakes Park, opět nádherně vysečené travnaté ploch, kde můžete naběhat po cestičkách kilometry po měkkém nebo běžet po kvalitních asfaltových cestách. V tomto parku se odehrávaly závody na Cross Contry 8km (běhalo se na dvou kilometrovém okruhu) absolutní rovina. Na druhém konci parku probíhali na dvou kilometrovém asfaltovém okruhu závody v chůzi na 10 a 20km.

V celém areálu jste opět mohli pozorovat nádherně zbarvené papoušky Lory a Kakadu, kteří nám pokřikovali přímo nad hlavou. Závody na 5000m a 10000m probíhali na komorním stadionu Ern Clark Athletic Centre s úžasným modrým mondem a pouze jedinou vadou – na celém ovále nebyl ani kousek stínu a běhy na 10000m probíhali za teploty 37´C. Tím se tyto závody proměnily v opravdou výheň a i když pořadatelé zajistili vodu na občerstvení v každém kole, byl závod pro starší ročníky opravdu namáhavý.

Skvěle byla zajištěna informovanost běžců – v každém kole jste po proběhem cíle viděli na velké tabuli své jméno a počet kol do konce + kdo běží za Vámi a kdo před Vámi. Skvěle také pořadatelé zajistili přehled kdo je s Vámi v kategorii – každé startovní číslo začínalo věkovou skupinou např. 40cátníci měly číslo 40523 apod. To zajistilo výbornou orientaci pro závodníky i pro diváky při závodech s hromadným startem, kdo je na jakém místě.

Čtvrtým a posledním místem kam umístili pořadatelé konání Mistrovství světa masters, byly cyklostezky kolem Swan River (Labutí jezero-řeka) kam byl situován Mistrovský závod v půlmaratonu a maratonu. Na závod se přihlásilo 300 maratonců a 480 půlmaratonců. Závod měl zázemí v areálu Water Sports Clubu kde byl start a běžci vyrazili kolem jezera na sedmém kilometru přeběhli most a pokračovali po druhé straně až k budově WA State Saling Centre kde na 10,5km otočili a stejnou cestou se vraceli zpět. Půlmaratonci do cíle a maratonce čekalo ještě druhé stejné kolo.

Kvůli vysokým teplotám byl start závodu již v 6:00 maraton (časový limit na dokončení byl šest hodin) a o půl hodiny později je začali nahánět půlmaratonci. Trasa byla krásná na výhledy, ale výkony poznamenal silný vítr, který byl po celou dobu kolem jezera velmi silný a zejména přeběh 400 metrů dlouhého mostu dal zabrat a při doběhu bylo už pěkně teplo. Češi měly v tomto závodě tři borce na půlmaraton a excelovali (titul Mistra světa v kategorii M35 získal V. Srb a spolu s V. Malíkem a J. Brychtou zvítězili i v kategorii týmů M35) a dva maratonce.

Jak na Mistrovství světa dopadli Češi?

Celkem v Perthu startovalo 4026 atletů z 95 zemí světa, Čechů bylo přihlášeno 42 – poté po zraněních startovalo 40 atletů.

Získali jsme 31 medailí (sedm zlatých: 2× K. Vykydal M80 trojskok a výška, J. Klimešová Ž65 oštěp, J. Noasová Ž35 oštěp, P. Peňáž M45 disk, V. Srb M35 půlmaraton, Tým ČR M35 půlmaraton (V. Srb, J. Brychta, V. Malík) devět stříbrných: M. Ročňáková Ž70 2000m stýpl, L. Borovičková Ž40 20km chůze, J. Noasová Ž35 disk, K. Vykydal M80 tyčka, M. Serafín M50 3000m stýpl, P. Peňáz M45 vrhačský pětiboj, B. Khýr M40 1500m, Tým ČR (J. Smola, M. Fliegl, J. Kalát) M50 20km chůze, Tým ČR M35 8km kros (V. Srb, J. Brychta, V. Malík) a patnáct bronzových medailí: 3× Z. Pumprlová Ž55 koule, výška a trojskok, 2× M. Fliegl M60 5km chůze a 20km chůze, J. Klimešová Ž65 vrhačský pětiboj, J. Noasová Ž35 vrhačský pětiboj, D. Severová Ž40 800m, L. Borovičková Ž40 10km chůze, Z. Gonsiorovský M75 20km chůze, F. Vykydal M70 výška, R. Čepek M45 800m, P. Peňáz M45 koule, štafeta 4×400 M40 (M. Knapp, B. Khýr, J. Burda, Z.Pech),V. Srb M35 10000m.

Tím se Česká republika umístila na 19 místě v pořadí národů. Děkujeme všem za vzornou reprezentaci České republiky.

Ing. Jiří Brychta, Team leader ČR

Další mezinárodní akce MASTERS na příští roky: 19.-25.3.2017 MS v hale Daegu (Jižní Korea) 27.7.-6.8.2017 ME na dráze Aarhaus (Dánsko) 2017 ME v maratonu Wroclav (Polsko) 8.-20.9.2018 MS Malaga (Španělsko) 2019 MS v hale Toruň (Polsko)