Již 32. ročník vytrvalostního běžeckého závodu Svatojánská 20 uspořádali v sobotu 26. 11. 2016 atleti z oddílu TJ Lokomotiva Beroun. Trasa závodu vede údolími řeky Berounky a Loděnického potoka, mezi Berounem, Srbskem a Svatým Janem pod Skalou.

V letošním roce však, stejně jako minulý rok, musela být z důvodu uzavření cyklostezky před obcí Srbsko trať částečně pozměněna. Délky závodních tratí zůstávají stále stejné, ale obě trasy – kratší v délce 11,2 km pro ženy a muže nad 70 let i delší ,měřící 17,8 km, pro muže do 69 let vedly z osady V Kozle rovnou směrem na Hostím. Zde byla otočka kratší trasy. Běžci na delší závodní trati pokračovali po silnici až za Svatý Jan pod Skalou směrem na Sedlec a po obrátce se stejnou trasou se vraceli do cíle v Berouně.

Stejnou trasou byl veden závod také v roce 2010, kdy probíhala rekonstrukce lávky směrem na Srbsko v osadě V Kozle.

Absolutním vítězem mezi muži se stal Pavel Kubričan z PSK Olymp Praha, který svedl napínavý souboj s obhájcem loňského prvenství Tomášem Eisnerem z plzeňského Pilsenman Clubu.

Eisner, který byl na čele velkou část závodu a roztrhal svým tempem vedoucí skupinku, nasadil po obrátce ve Svatém Janu pod Skalou k trháku a postupně získal náskok okolo 100 metrů na v té chvíli již rovněž osamoceně běžícího Kubričana. Závěr závodu mužů však byl v režii Kubričana. Ten přibližně dva kilometry před cílem Eisnera dostihl a hned se mu začal vzdalovat.

Kubričan zvládl 17,8 km dlouhou trať za 59 minut a 34 sekund a během posledních dvou kilometrů si dokázal vytvořil náskok 21 vteřin na druhého v cíli Eisnera, který proběhl trasu závodu také ještě pod 1 hodinu.

Třetím mužem v cíli byl vítěz kategorie nad 40 let Tomáš Blaha reprezentující AK Asics Kroměříž.

Mezi ženami byla nejrychlejší vítězka kategorie nad 35 let Radka Churaňová z TJ Lokomotiva Trutnov, která s časem 42:49 dokázala obhájit své loňské prvenství. I závod žen se rozhodoval až v posledních dvou kilometrech, kdy se Radka Churaňová odpoutala od Dominiky Miskovič z USK Praha, tu v závěrečném kilometru předstihla ještě Jitka Rudolfová, která nakonec skončila na druhém místě a Dominika Miskovič byla třetí.

Počet účastníků byl v letošním roce poněkud nižší než v předcházejících ročnících. Na start se postavilo 181 běžců a běžkyň, dokončilo 179. Další aktuální informace a také něco z historie tohoto závodu se můžete dočíst na webových stránkách závodu http://www.svatojanska20.estranky.cz/.