Svitavský Štěpánský kros by měl být spíše přejmenován na Kovářův běh. Jáchym Kovář z Litomyšlska startující za Duklu Praha vyhrál totiž všechny jeho čtyři ročníky. Letos navíc s neskutečným přehledem a náskokem.

Proti minulým rokům pořadatelé změnily úvod závodu. Vyhnuly se frekventované silnici před stadionem a závod navedly, jeho úvod a konec, na opačnou stranu, na místní inline dráhou. Takže dvouokruhový běh měl délku sedm a něco kilometru. Kovář mírně členitou, v některých úsecích však dosti bahnitou, trať dal za 24:41.

Za ním běžela trojčlenná skupinka, z níž se po prvním kole odpoutal Ondřej Svoboda z Moravské Třebové – 26:29. V posledním stoupání, těsně před seběhem do cíle, běžel ještě třetí Vít Svozil z Brna (26:41), ale v dlouhém finiši ho udělal domácí Adam Dvořáček (26:37).

Celkově šestý doběhl nejlepší čtyřicátník Tomáš Fliedr ze Sádku – 27:50. Devatenáctý byl nejlepší padesátník Miloš Žíla z Boskovic – 29:21. Před ním doběhl třetí čtyřicátník Jirka Doucha z Náchoda startující za Hvězdu Pardubice.

Druhý v padesátnicích byl slavný Václav Ožana, dříve i mistr ČR v maratonu, z Nového Města na Moravě – 30:22. Za ním doběhla nejlepší žena a vítězka pouze dvou ženských kategorii, do 35 let, Hana Homolková rovněž z Nového Města na Moravě – 30:30, celkově na třicátém místě.

Konstantní ztrátu na ní měla celý závod druhá žena v cíli, doběhla i za ní, a vítězka kategorie nad 35 let Jana Jiroušková z České Třebové – 30:56. A následovaly další veteránky.

Třetí Gábina Hejtíková z Prahy, vítězka druhého ročníku, 31:07 a Lenka Dušková z Iscarexu – 31:55.

Bohužel na starší běžkyně pořadatelé nemyslí. Takže celkově pátá žena, vítězka prvního ročníku, Jana Matyášová z Dolní Dobrouče – 33:41 byla mimo bednu na rozdíl od mladších soupeřek, kterým tato padesátnice naložila. No snad se starší ženy dočkají také vypsání své kategorie. Druhá mladá totiž dala 35:28 ! Byly sice vypsány juniorky, ty šly dvě, ale žen třeba nad 45 let bylo sedm.

Běžel pouze jeden běžec nad šedesát let – Jiří Fadrný z Lačnova za 39:49, který měl však vypsánu svoji kategorii.

Potěšitelné bylo, že letošního Svitavského Štěpánského krosu se zúčastnila celá řada opravdu rekreačních běžců. Poslední ženou v cíli byla Pavlína Baslerová z Moravské Třebové za 58:14 a mužem Petr Vicherek z Hradce Králové za 50:14.