Běhat na Blaník jezdím s občasnými přestávkami dvacet let. Letošní 43. ročník půlmaratonu, ten se běhá poslední tři roky, bude díky počasí patřit k těm nejnáročnějším v jeho historii. Ona už samotná cesta na závod autem za neustálého sněžení v okolí Vlašimi, byl výkon a přesto dorazili závodníci doslova z celé republiky.

Na trati běžcům ukázalo svoji sílu zimní počasí. V silničním úseku vedoucím pod bájnou horu, no silničním je asi nesprávné slovo, protože ta byla pokryta sněhem, hustě sněžilo a foukal tam i zpět ostrý vítr. Samotné zdolání vrcholu, bylo sice těžké, ale o ústa byl následný seběh z Blaníku.

Přihlášeno dopředu bylo rekordních přes 430 vytrvalců, ale počty v cíli byly jiné než vloni. Před rokem dokončilo 394 běžců. Letos na trať vyrazilo 374 odvážlivců a pouze dva neproběhli cílem.

„Děkuji za krásný závod a obdivuji všechny dobrovolníky, kteří v tak nepříznivém počasí byli na svých stanovištích na navigovali nás, povzbuzovali a taky všem na super občerstvovačce a i pořadatelům," uvedla Blanka Pekárková. Michal Nesvadba dodal: „Splnilo to přesně moje očekávání. Extrémní půlmaraton ve sněhové vánici. Vynikající začátek běžecké sezóny.“

Na prvním místě proběhl cílem pravidelný účastník závodu a vítěz čtyřicátníků Jiří Brychta z Nového Města na Moravě. Jirka byl v čelní skupině i na vrcholu hory, ale v následném seběhu běžel opatrněji a nabral na vedoucího závodníka ztrátu. Tu ale v závěrečných osmi kilometrech celkem s přehledem zlikvidoval a s jasným náskokem vyhrál za 1:32:55 hodiny.

Druhý byl první mladí Libor Eremka z Humpolce za 1:33:46 a třetí další mladík Michal Burian z Příbrami za 1:35:26. Z dalších známých běžců byl čtvrtý, druhý čtyřicátník, Michal Kovář z Unhoště a pátý Alois Kuna z Českých Budějovic.

Mimo bednu, jako čtvrtý čtyřicátník a devátý celkově, byl třeba Martin Fořt, který s manželkou přijeli až z Jablonce nad Nisou.

Celkově šestnáctým mužem závodu byl stejně jako vloni nejlepší padesátník Radovan Kerlík z Čelákovic – za 1:43:22, tedy o pět minut horší čase než vloni. Šedesátníky vyhrál Zdeněk Bufka z České lípy za 1:46:13. V sedmdesátnících si nezopakoval loňské prvenství Standa Groh, který přijel až Vrchlabí a zapsal o více jak dvacet minut horší čas než před rokem – 2:35:20. Jeho mistrem byl čerstvý sedmdesátník Břetislav Nový z Prahy – 2:20:32.

Z necelé stovky startujících žen byla nejlepší Zuzana Urbancová z SK Babice – 1:47:39, která vyhrála před nejlepší mladou veteránkou Marcelou Rambovou z Hradce Králové – 1:48:14. Třetí byla vítězka kategorii 45 – 54 let Iveta Fořtová za 1:50:46. Až sedmá, vloni druhá, byla letos Lenka Šibravová z Prahy – 1:54:00. Nad 55 let byla tradičně nejlepší Karla Mališová z Prahy – 2:02:26., sedmnáctá žena závodu.

Svoje místo si určitě zaslouží borci z konce startovního pole těmi letos byli Radek Mejz za 3:42 a Hanka Nádherová z Hradce Králové za 3:59.