V roce 2016 se toho pro mě událo mnoho a mohl bych ho nazvat klíčovým.

Po roce 2015, kdy jsme běhal a postupně se začal dostávat do běžeckého světa a celkově do této skvělé komunity lidí, jsem se rozhodl, že další rok se budu běhu věnovat ještě více a systematičtěji.

Se začátkem roku 2016 jsem tedy začal vše pečlivěji promýšlet a plánovat. Dal jsem si také jeden velký cíl, kterým bylo odběhat velkou část závodů, které jsou zařazeny do Okresní běžecké ligy Blansko. Po nové roce jsem tedy začal běhat objemové tréninky, které pro mě byly velkou zábavou a delší běhy mi dávaly jistou volnost a kromě toho mi pomáhaly zvládat těžké chvíle, které mi v lednu připravilo zkouškové období. Na startovní čáru prvního běžeckého závodu jsem se postavil v Rájci, který se konal 10. února. Závod byl zařazen do BBP i do OBL a já chtěl otestovat, jak je na tom moje forma. Bohužel již na začátku závodu jsem tušil, že to nebude nic lehkého a celkově pro mě byl závod velkým trápením. Po tomto závodu jsem přemýšlel, co dělám špatně nebo proč se mi běželo tak špatně. Usoudil jsem, že chce vše asi více času a proto jsem tedy začal opět pracovat na své technice i vytrvalosti. Na jaře následovala série závodů a také závod na 5 km na běžeckém okruhu. Zde jsem si chtěl vylepšit svůj dosavadní čas, který do této doby byl 20:33 min. Doufal jsem, že se mi to povede a dotáhnu jej až pod hranici 20 minut. Závod jsem rozběhl celkem svižně, ale bál jsem se, že tohle tempo pod 4 minuty nevydržím, avšak jsem to risknul. V polovině závodu jsem se cítil celkem dobře a tak jsem tempo ještě o něco zrychlil. Když jsem doběhl do cíle a na displeji jsem viděl čas 18:53 min, tak jsem nevěřil svým očím. Rázem jsem opět chytil ještě větší motivaci a začal více trénovat. To však přineslo po měsíci jedno velké zklamání, protože mě začala bolet achillova šlacha a já byl téměř na dva měsíce bez pořádného běhu. Nezbývalo mi nic jiného, než si najít jiný pohyb do doby, než se to nezlepší a tak jsem začal jezdit na kole. Trvalo to téměř dva měsíce, než jsem se poprvé rozběhl. Měl jsem však už zaplacený i Půlmaraton moravským krasem, na který jsem se těšil celý rok a tak jsem se i poté, co jsem měl tuhle pauzu, postavil na startovní čáru. Byl jsem plný očekávání a obav, že závod nedoběhnu. Nakonec šlo vše velice dobře a i přes menší krize jsem doběhl v čase 1:37 hod a splnil jsem si tak svůj cíl zaběhnout jej po 1:40 hod. Po tomto závodu následovalo ještě pár dalších závodů v délkách od 5 do 15 kilometrů. Poslední závod tohoto roku mně čekal v Petrovicích na Blanensku. Zde jsem šel po téměř dvou měsících objemové přípravy a tak jsem si myslel, že nebudu mít dostatečnou rychlost na to, zlepšit si svůj dosavadní čas, kterého jsem na této 5,2 kilometrové trati dosáhl a který měl hodnotu 20:10 min. Nakonec jsem do cíle doběhl v čase 19:34 a zaběhl tak nejspíše zatím můj nejrychlejší čas. Byl jsem velice překvapen a opět motivován do další práce. Za 8 dní mě čeká opět závod v Rájci, tak doufám, že se ukážu v lepším světle, než minulý rok. Všechno tohle bych však nezvládl bez své rodiny a přátel, kteří mě po celý rok podporovali, věřili mi a všelijak mě povzbuzovali. BĚHEJTE A BAVTE SE!