Třetí muž nedávného českého mistrovství v dráhovém běhu na deset kilometrů Pavel Dymák z Hvězdy Pardubice (tehdy dal pod 31 minut), vyhrál závod pořádaný jeho oddílem – Desítku Hvězdy Pardubice.

Letos šlo již o 47. ročník, ale dříve to byla kultovní pětadvacítka, která se běhala přes Chrudim. Pak půlmaraton, rovněž přes Chrudim. V tomto století se běhala nejdříve patnáctka mimo Pardubice a nově po třetí desítka. Čtyři rovinaté většinou asfaltové okruhy v okolí stadiónu, v každém průběh po dráze stadiónem.

Pavel vyhrál úvodní ročník desítky. Vloni v traťáku jeho oddílový kolega a několikanásobný český šampion v běhu do vrchu Jan Janů za 32:29 minuty. Letos padl i tento čas. Nový traťák má hodnotu 32:26.

O prvenství bojoval Pavel Dymák s náchodským Kamilem Krunkou. V polovině závodu mu Pavel cuknul a jeho náskok rovnoměrně narůstal až do cíle.

Druhý Kamil dal 33:05. Za nimi sólo běžel nejlepší čtyřicátník běhu Jirka Miler z Mladé Boleslavi – 33:15.

V absolutním pořadí bylo oceněno šest nejlepších. Následoval rovněž sólo závodící Pavel Hladík z Hvězdy – 35:05, druhý veterán Michal Vokolek z AC Pardubice – 35:38.

Mela byla o šesté místo. Zde běžela skupinka čtyř běžců včetně nejlepší ženy Taťány Metelkové (37:22) z Hradce Králové. Nakonec byl nejlepší Michal Honzíček z KRB Chrudim – 36:53 před Tomášem Hellerem z Hradce Králové – 36:58.

Ženy, to byla východočeská klasika. První Metelková, druhá Jana Klimešová z USK Praha, obě pod 40. Následovala hradecká závodnice Hvězdy Deniska Kozáková (44:37), vítězka do 39 let.

Pak další díra. Čtvrtá, druhá do 39 let, Štěpánka Kučerová zřejmě z obce Písek u Chlumce nad Cidlinou – 47:31. Pátá, třetí čtyřicátnice, Denisa Myslivcová z Hradce Králové – 47:47 a šestá, nejlepší nad 50, Olga Jurošová z Pardubic – 48:50.

Souboj o prvenství byl v kategorii nad 70 let. Matěj Jelínek z Černilova se jako klíště chytil domácího Standy Doležala, vydržel jeho tempo do koncovky a pak ho šmiknul. Nutno poznamenat, že Standa byl odpočatý, kdežto Matěj v sobotu běžel ve Vrchlabí.

Někteří veteráni jsou prostě nezmaři. Trojice Jirka Soukup (90 let) , Milan Vorel (77 let) a nejstarší účastnice Magdaléna Jelínková (72 let) si v sobotu dala také náročný Vrchlabský kros. V neděli všichni v pohodě zvládli i Pardubice.