Poslední Cimrmanova etapa uzavřela jubilejní 25. Moravský ultramaraton. Poslední etapa startovala intervalově přímo od Základní školy v Lomnici a běžci od těch pomalejších postupně vyráželi na trať již od 7:00 hod ráno. Jako poslední startoval nejrychlejší a vedoucí běžec Daniel Orálek se kterým na trať vyběhlo také 13 běžců startujících v půlmaratonu. Celkem do etapy odstartovalo 150 běžců včetně těch, kteří absolvovali třetí a závěrečnou etapu v hodnocení MiniMUM. Počasí bylo zpočátku běžecky velmi příznivé s ranní teplotou pod 20°C, v době startu půlmaratonu již bylo 27°C a v okamžiku kdy běžci dobíhali do cíle teplota atakovala 30°C.

Největší soupeři Dana vybíhali na trať krátce před ním a v tom spočívá specifické kouzlo startu poslední etapy. Nikdo nevěděl, jak si aktuálně stojí ve virtuálním přímém souboji s ostatními. Pro Romana Košťáka to byla poslední příležitost se pokusit alespoň o jedno vítězství nad Danem. Daniel Orálek využil tempa nejrychlejšího běžce půlmaratonu, Pavla Dvořáka, se kterým absolvoval celé první kolo Cimrmanovy etapy, po odpojení Pavla, který pokračoval do cíle Dan ve druhém kole poněkud zpomalil. Roman zase využil společného startu s poněkud více odpočinutým Michalem Glierem běžícím MiniMUM a absolvoval s ním společně ca 33 km, zatímco v prvním kole poslední etapy Roman na Dana ztrácel, ve druhém kole začal Dana dotahovat a tempo vystupňoval tak, že utekl i Michalovi.

V cíli byl rozdíl minimální, první doběhl Dan (3:17 hod), druhý byl Roman (3:19 hod) a na třetím místě překvapivě skončil s výborným časem „padesátník“ Rudy Krajča (3:23 hod) absolvující MiniMUM. Těsně před cílem Michala ještě předběhl Roman Chlup (oba 3:25 hod), šestý byl Martin Šimunek (3:27 hod), sedmý s minimálním odstupem Martin Šerák (3:28 hod), osmý Zbyněk Tkadlčík (3:29 hod), za ním přiběhl Jaroslav Vicher (3:30 hod) a desítku uzavřel Honza Čapek (3:31 hod).

Nejrychlejším zahraničním běžcem v etapě byl celkově 40. opět Peter Lešták ze Slovenska (4:08 hod). Pod hranici 4 hodin se dostalo prvních 32 (!) běžců v etapě.

První ženou byla celkově 26. Karolína Kohoutková (3:54 hod), celková vítězka MiniMUM, těsně před Lenkou Smutnou Polachovou (3:55 hod) startující pouze v této etapě, třetí ženou byla Marcela Čadová (4:13 hod). Sylke Kuhn z Německa (4:22 hod) byla nejrychlejší zahraniční ženou. Etapu v pořádku dokončili všichni nejzkušenější – Sigrid Eichner z Německa, Andrasz Maczo z Maďarska a domácí Pepa Holý. Etapu nedokončili 2 běžci.

V celkovém pořadí MUM 2017 zvítězil Dan (22:57 hod, vloni 22:52 hod), na druhém místě s přehledem skončil Roman Košťák (24:13 hod), který byl největším překvapením letošního ročníku, třetí byl Martin Šerák (25:00 hod), který třetí pozici uhájil před dotírajícím Jaroslavem Vichrem (25:03 hod). Jaroslav společně s Romanem jako nováčci MUM skvěle obohatili boje o prvenství. Pátý skončil Jiří Partl (25:12 hod), loňský vítěz MiniMUM. Po předchozích dvou druhých místech v minulých ročnících šestý doběhl Josef Cacek (25:25 hod), sedmý byl Jaroslav Urban (26:38 hod) loňský stříbrný v MiniMUMu.

Na osmém místě skončil nejrychlejší padesátník Dušan Alman (26:45 hod), u něhož činil rozdíl mezi nejpomalejší a nejrychlejší etapou pouhých 9 minut! Devátého Zbyňka Vondráka (27:19 hod) připravil o lepší celkové umístění jeho výpadek ve třetí etapě. Desítku uzavřel Ivan Šarlinger (27:31 hod), který byl v etapách časově ještě vyrovnanější než Dušan, rozdíl mezi nejpomalejší a nejrychlejší etapou u něj byl pouhých 7 minut!

Nejlepším zahraničním běžcem byl celkově 22. Michael Kiene (29:56 hod) s více než hodinovým náskokem před Peterem Leštákem (31:10 hod) a Slavo Ružkem (31:22 hod) ze Slovenska. Nejrychlejším šedesátníkem se stal celkově 31. Martin Čadek (33:37 hod).

Dan, Roman a Martin se stali medailisty v Mistrovství České Republiky v etapovém ultramaratonu.

Mezi ženami celkově zvítězila Ivana Hrdličková (29:52 hod), na druhém místě doběhla Sylke Kuhn z Německa (32:44 hod), pro celkově třetí místo si přiběhla Andrea Plachá (34:06 hod). Čtvrtá skončila Katja Blätter ze Švýcarska (35:43 hod), pátá Irina Koval z Ruska (39:15 hod), šestá Anette Bruns z Německa (40:12 hod), sedmá Eliška Anna Kubičková (40:40 hod), osmá Hana Breburdová (42:15 hod), devátá Sara Kortyka (44:29 hod) a desítku symbolicky uzavřela nestárnoucí Sigrid Eichner (47:32 hod), obě z Německa.

Ivana, Andrea a Eliška se staly medailistkami v Mistrovství České Republiky v etapovém ultramaratonu.

V celkovém pořadí MUM je klasifikováno celkem 56 účastníků s plnou porcí 301 km.

V závodě MiniMUM zvítězil Michal Glier (10:28 hod) a je jen otázkou času, kdy vyběhne na „dlouhý“ MUM. Druhý byl Martin Šimunek (10:41 hod), „padesátník“ Martin, vloni na MiniMUM čtvrtý se meziročně zlepšil o 19 minut. Třetí skončil Honza Čapek (11:00 hod).

Mezi ženami zvítězila Karolína Kohoutková (12:10 hod), druhá doběhla nestárnoucí Alena Žákovská (13:43 hod) a třetí byla Marcela Čadová (13:48 hod).

V celkovém pořadí MiniMUM je klasifikováno celkem 45 účastníků s plnou porcí 129 km.

V závodě „Startujeme s Orálkem“ na půlmaratonské distanci zvítězil velmi dobrým časem 1:36 hod Pavel Dvořák, před Ladislavem Kolářem (1:50 hod) a Františkem Hornou (1:55 hod).

Mezi ženami zvítězila Tereza Gecová (2:05 hod), která pojala půlmaraton jako regenerační běh po absolvované „čtyřiadvacítce“ minulý víkend, před Barborou Vemolovou (2:16 hod) a Anežkou Mezerovou 2:38 hod). Letošního 25. ročníku Moravského ultramaratonu se celkem zúčastnilo 213 běžců a běžkyň.