Třetí ročník trailového běhu na 30 a 20 kilometrů Vysočinou, v minulých ročnících se běhala kratší trať na 15 km, se uskutečnil v Krátké Vsi, obci u Havlíčkova Brodu.

Naštěstí pořadatelé stanovili start závodu již na devět hodin, takže se v tropickém dni vybíhalo za ještě příjemné teploty. Úvodních patnáct kilometrů bylo pro oba závody společných. Vytrvalci proběhli místy Havlíčkobrodska, která mají svoji národní historii. Lízli Havlíčkovu Borovou, rodiště slavného spisovatele, pak probíhali Žižkovým polem, místem, kde měl skončit život nejslavnější český vojevůdce. Delší trasa pak byla vedena přes obec Pohled.

Třicítku vyhráli domácí Pavel Matoušek, s nímž doběhl v kontaktu Pavel Kejzlar – oba 2:14 hodiny. Třetí byl za 2:16h Tomáš Matras z Chrasti u Chrudimi. Čtvrtý Roman Dubský z Přibyslavi za 2:23h a pátý Ondřej Svoboda z Humpolce za 2:26h.

Nejlepší žena byla celkově šestá – Miluše Meruňková z Havlíčkova Brodu za 2:45h, vloni byla třetí. Druhá Jana Pešková dala 3:22h.

Na dvacítce byli nej borci z Přibyslavi – Jaroslav Moravec a Petr Marinec – 1:54h. Třetí Jakub Kohout z Velkého Meziříčí zapsal 2:12h, čtvrtý další Přibyslavák Antonín Pavlas 2:13h. Pátá byla nej žena Michala Králičková za 2:14h.

Po ocenění nejlepších byla losována běžecká tombola, cenu si odvezla většina startujících. Závěrem nezbývá než souhlasit s hodnocením závodu od jednoho bedničkáře: „Výborná akce, která si na nic nehraje. Nádherná trasa, akorát dnes to značení bylo slabší. Jsem místní a už jsem zde startoval, ale i já jsem měl problémy.“