Nečekaně dramatický závěr měl 11. ročník Monackého maratonu ve Slatiňanech. Závod se běží na desetikilometrovém okruhu, kde se každý měsíc běhají ceny Monaka, v úvodu je navíc pytlík vyměřen tak, aby délka byla potřebných 42,2 kilometru, součet stoupání tohoto krosového závodu je necelých kilometr.

Od startu vedl bezkonkurenčně zkušený Lukáš Maier z pořádajícího KRB Chrudim. Měl až pětiminutový náskok. Za ním běžela v kontaktu trojice běžců. V posledním kole však Lukášovi totálně došlo, okruh zaběhl dokonce o 15 minut hůře než ten předposlední a propadl se až na páté místo – 3: 40:40 hodiny.

Naopak nejrychlejší poslední kolo měl také domácí ultra vytrvalec, který se zúčastnil v minulých letech i Spartatlonu, Pavel Sedlák startující v barvách MK Seitl Ostrava a posunul se ze čtvrtého místa na první – 3:25:53. Z třetího na druhou pozic šel v koncovce Ivo Šorf z Bystřice nad Pernštejnem – 3:26:50. Třetí doběhl chrudimský Jan Slavík 3:30:26.

Vloni neběžela žádná žena, letos nastoupily dvě vytrvalkyně. Vyhrála úřadující více mistryně v ultra běhu Anna Eliška Kubíčková z Prahy startující za SC Marathon Plzen – 5:07:30. Závod dokončila i zkušena šedesátnice Darina Doubková z Prahy za 5:55:09.

Zajímavostí je, že Jaromír Jelínek z Třemošnice má absolvované všechny ročníky – letos, 4:57:53!

Traťový rekord drží ze třetího ročníku časem pod tři hodiny Pražák Tomáš Ulma – 2:56:09. v ženách z prvního Ivana Crhová z BK Vísky – 4:09:56. Na Monaku se běhá i půlmaraton. Te letos vyhrál držitel traťáku Miloš Kratochvíl z Hvězdy Pardubice – 1:24:53, rekordní zápis je 1:21:40. Za ním doběhl v osobáku Michal Honzíček z KRB – 1:25:36 a třetí byl populární Fíla – Filip Lán z hradecké Slavie – 1:30:23.

Hvězdě patří i díky Anně Krátké i ženský traťák – 1:33:26. Letos vyhrála domácí sympaťačka, vždy usměvavá, Miluška Khürová za 1:58:10.