Třicátý ročník Enervit Benešovského maratonu Pojizeřím v Benešově u Semil vyhrál po sólo běhu Tomáš Šťastný z PSK Olymp Praha, který silniční úředně změřenou maratonskou dvou obrátkovou trať dal v čase 2:52:00 hodiny. V předposlední čtvrtině se k němu sice blížil další Pražák Leoš Kafka, ale v koncovce bylo vidět, že i on toho má plné zuby – 2:54:55.

„Jubilejní ročník se vydařil. Stoprocentně sedlo počasí a přijelo i dost vytrvalců,“ zhodnotil bezproblémový průběh závodu pořadatel Jiří Lukeš.

Trasa závodu vede z Benešova u Semil (Podmošna) příjemným údolím proti proudu řeky Jizery do Dolní Sytové, tedy do úvodní obrátky mírně stoupá.

V tomto století je největší osobností maratonu česká rekordmanka v běhu na 24 hodin Michaela Dimitriadu z Prahy. Vyhrála poslední čtyři ročníky. Drží traťák na nové trati 3:05:11, absolutní ženský výkon má také ona z roku 2010 – 2:54: 18. Traťový rekord na původní trati s otáčkou u Jablonce nad Jizerou drží časem 2:28:12 hodin Jiří Šoptenko z roku 1995, na nové běžel v roce 2013 další utra vytrvalec Radek Brunner 2:36:17.

I třetí muž v cíli jubilejního ročníku byl z nejmladší veteránské kategorie – Filip Zelenka z Dolních Počernic – 2:57:01. Ten musel dát koncovky vše, protože na něj útočil nejlepší z kategorie 45 – 54 let Jaroslav Chramosta – 2:57:32. Ten byl i posledním borcem, jenž pokořil magickou hranici tří hodin.

V soutěži žen letos chyběla vítězka Michaela Dimitriadu. Celý závod držela první místo Kamila Věchotová z AC Čáslav – 3:44:25. Druhá proběhla cílem nejlepší žena nad 45 let Martina Vorlová z MK Kladno za 3:59:22.

Zbylé veteránské kategorie vyhráli Miroslav Kucko z Liberce (55 – 64 let) – 3:24:36 a nad 65 let Jiří Kutiš z MK Kladno za 4: 05:43. Závod si dal i vozíčkař, jel na klasickém vozíku a odrážel se hůlkami, Jan Strcula za 3:24: 38.

Jubilejní byl i desátý ročník Enervit Benešovského půlmaratonu Pojizeřím. Ten vyhrál vítěz jeho úvodních čtyř ročníků Jiří Čivrný mladší. Ten si běžel totální sólo, všechny závody měly společný start, v čase 1:14:08. Druhý proběhl cílem Roman Koravský za 1:20:39 a třetí David Salaba za 1:22:19.

V soutěži žen vyhrála vítězka mladic Gabriela Veigertová z Jičína za 1:29:45. Druhá byla vítězka kategorie nad 45 let Dagmar Kynčlová z Jilemnice 1:31:29. Třetí půlmaratonkyní byla Petra Sklenářová z Mladé Boleslavi za 1:32:25, druhá mladá, a čtvrtá, nejlepší v kategorii 35 – 44 let, Jitka Čermáková z Turnova za 1:34:49

Na půl maratónské trati jsou rekordmany Jiří Čivrný mladší (1:10:29 – 2011) a Barbora Jíšová (1:22:14 – 2016).

Letošní novinkou byl běh na deset kilometrů, který v čase 43:59 vyhrál domácí Jiří Lukeš. V ženách Věra Bělková za 50:26.