25.Závod

Hlavně ze zdravotních důvodů jsem půl maraton v závodě stále odkládal , ale lepší pozdě než později a nakonec se dočkal na domácí půdě v den mého svátku . Natrénováno jsem moc neměl 1/2 maraton jsem běžel jednou minulý rok v březnu za 2:12:15 a tento rok jsem měl nejdelší běh 16 km . Poslední závod na 11 km týden před tímto jsem se podvědomě trochu šetřil abych neriskoval nějaké svalové zranění . Na autodrom jsem jel s Petrem V.a Zuzanou V. vyzvedl si číslo 87 . Značně nervózní jsem se dostavil na start prvního Mosteckého půl maratonu který se běžel na autodromu a přilehlém polygonu na tři 7 km kola. Počasí bylo inverzní mlha 4 stupně na startu spousta známých mezi 151 závodníky . Šance na umístění jen nebýt poslední doběhnout bez zdravotních komplikací a tajné přání vylepšení osobního rekordu bylo na startu ještě nepodstatné. Odpočítávání start vybíhám s davem rychleji než bych chtěl sledující vodiče v oblečku fialového teletubies s balónky s časem 2:10 což by mi stačilo. Držel jsem se na dohled tak 50 metrů protože vodič běžel trochu rychlejším tempem už na 2 km jsem začínal pociťovat mírný tlak na pravém nártu jelikož jsem si moc utáhl tkaničky jinak se mi běželo dobře v části polygonu bylo občerstvení které jsem hned využil . Ze 4 km na 5 km jsem byl zpět na autodromu a tempo bylo docela rychlé až už tu byla cílové rovinka 7 km kde bylo další občerstvení znova jsem se napil iontového nápoje . První lehká krize na 9 km kdy se mi vodič trochu vzdálil a kterou mi pomohl překonat rychlejší běžec v proti směru Míra S. který na mě houkl abych přidal .Dál jsem se držel vodiče který bavil běžce kolem sebe svými hláškami .Po 11 km jsem chytil druhý dech přidal tempo vodiče jsem předběhl na 12 km který byl můj nejrychlejší km 5:40 a utekl mu s cílem dohnat běžkyni přede mnou . Bohužel už na začátku 14 km jsem za sebou slyšel opět hlasitého vodiče který mě pak v cílové rovince znovu předběhl společně se skupinou běžců kolem něj. Po občerstvení se mi do posledního kola běželo najednou hůř a začal mě taky bolet zadní stehenní sval . Na polygonu jsem ztratil kontakt s vodičem který mi na 18 km utekl .Na autodromu jsem viděl před sebou na 19 km muže v červené bundě z Německa kterého jsem v půlce 20 km předběhl a běžel do posledního km který byl nejhorší. Utrpení posledních stovek metrů bylo způsobeno ztuhnutím svalů navíc mě začal nepochopitelně bolet pro změnu nárt levé nohy když noha otekla z příliš utažených tkaniček u bot . Když jsem dobíhal do cíle sledoval jsem už jen časomíru a trochu přidal i když čas 2:13:41 byl nejprve vzhledem k průběhu trochu zklamáním tak jsem měl stejně obrovskou radost , že jsem oficiálně půl maratoncem . Až později jsem zjistil , že trať byla delší a pro to jsem vylepšil svůj osobní rekord na 21,0975 km na čas 2:11:41 tedy o 34 sekund lepší. Jinak jsem byl v kategorii 54/57 mezi muži 110/115 a celkově 138/151 . Zůstal jsem ještě na vyhlášení a mohl tak nejprve zatleskat poslední závodnici která si potlesk zasloužila už jen za to ,že běžela ze všech nejdéle také jsem tleskal nejlepším na bedně mezi kterými byla i Zuzana Vítková .Ještě bych dodal , že to byl organizačně luxusní závod jak to má být .Děkuji pěkně organizátorům i běžeckým přátelům za podporu a gratulace. *****