V sobotu 13. ledna se startem v 10:15 hodin v bráně vlašimského zámku bude odstartován 44. ročník Zimního běhu na Blaník. Závod, jehož kapacita je 500 vytrvalců a nebude navyšována, v posledních letech prošel zásadními změnami. Nyní je přihlášeno 430 vytrvalců.

V roce 2013 závod převzali noví pořadatelé a již v roce 2014 zaznamenali na 17 kilometrech rekordních 227 účastníků. O rok později trať protáhli přes zámecký park a vyhnuli se hlavní silnici vedoucí z středočeské Vlašimi k Blaníku.

Délka závodu má poctivou půlmaratonskou hodnotu. Drobné změny budou letos na trati, a to v samotném masivu Velkého Blaníku. Běh bude v této nejčlenitější části běhavější a bezpečnější, závodníci se budou méně míjet. Start, ale i cíl, závodu, vedoucího v půlce přes vrchol pověstmi opředeného Blaníku, který se přebíhá, je v nadmořské výšce 365 metrů a vrchol Velkého Blaníku v 638 metrech. Součet stoupání a tedy i klesání se na této půlce blíží k číslu šest set metrů. Občerstvovací stanice je na 5, 8, 13 a 16 kilometru.

Tuto trať si při její premiéře dalo 322 běžců. Předloni rovných čtyři sta, do cíle doběhlo 394. Vloni závod doprovázelo extremní zimní počasí, mráz, husté sněžení a zcela zasněžená, místy zledovatělá, trať. Bylo vůbec umění do Vlašimi dojet. Počet registrací sice přesáhl číslo 450, ale na trať vyrazilo 374 a cílem proběhlo 372 vytrvalců.

V mužích budou startovat vloni druhý Libor Eremka z Humpolce i třetí Michal Burian z Příbrami. Zajímavá jména nabízí startovka žen, které stejně jako budou soutěžit ve čtyřech věkových kategoriích, a poběží jich přes sto. Favoritky je třeba hledat v kategorii 35 – 44 let. Tradičně je přihlášena několikanásobná vítězka Blaníku a česká šampionka v maratonu Radka Churáňová. Vloni nestartovala. Z Hradec Králové přijede obhajovat druhé místo Marcela Rambová.

Elitní vytrvalecký oddíl SK Babice zastupuje Kamila Skalinová, která vyhrála listopadový půlmaraton v Srchu. Zatím chybí mezi přihlášenými její oddílová kolegyně a loňska vítězka Zuzana Urbancová. Přihlášena je i tradiční vítězka kategorie nad 55 let Karla Mališová z Prahy.

Chystá se i řada běžců, pro které bude zdolání Zimního běhu na Blaník zkouškou vlastních možností. Opět ve startovce nechybí třeba Pavel Koloc z Prahy či Hanka Nádherová z Hradce Králové, která vloni časem pod čtyři hodiny uzavírala startovní pole. Z Vrchlabí se chystá přijet jako nejstarší a pravidelný účastník sedmdesátník Standa Groh.

Závodníci Zimního běhu na Blaník budou mít opět jistotu správně změřeného času pomocí čipové technologie, včetně zaslání SMS s časem ihned po svém doběhu. Letošním dárkem pro běžce bude čelenka, k dispozici budou vyhřívané stany.

Samozřejmostí bude také startovní číslo se jménem běžce, které po závodě zůstane běžcům na památku. Po doběhu bude v prostorách školní jídelny zdejšího učiliště připraveno občerstvení pro všechny běžce, kdy kromě tradičního guláše bude možnost volby také dvou dietních jídel.