Po krátké pauze s příchodem února nám na tradičním místě na kopci na okraji největšího zlínského sídliště opět začal další, 35. ročník celoročního zlínského běžeckého seriálu. V sobotu 10. února si vás přišlo zaběhat na zahajovací Běh Jižními svahy celkem 137 včetně 29 žen.

Podmínky závodu poněkud zkomplikovala sněhová nadílka pár dnů před závodem v kombinaci s následným kolísáním teploty. Nebyla to sice taková klouzačka jako loni, ale i tak se bylo třeba vyrovnat s místy namrzlým až zledovatělým sněhem v lesních úsecích a také ledem z tajícího sněhu na asfaltce ve 2. části obrátkového okruhu.

Trasa 26. ročníku závodu uspořádaného Jirkou Prokopem a jeho týmem byla oproti předchozím ročníkům zkrácena o závěrečný průběh Centrálním parkem z důvodu komplikací při povolování závodu a potřeby většího počtu pořadatelů. Vrátila se tak na původních cca 6 km s převýšením 70 m. Běželo se tak po chodníku kolem točny Kocanda do lesa a dále přes silnici Zlín – Kostelec po modré turistické značce asfaltkou k vodojemu a zpět za inverzního počasí s teplotou kolem nuly.

Na čele brzy vznikla vedoucí dvojice Petr – Černocký, ale v mírném stoupání k obrátce u vodojemu začal loňský vítěz Černocký ztrácet a Petr si krátce po obrátce vybudoval náskok cca 20 m. Na dohled se ztrátou cca 100 m vedoucí tandem stíhal Kalenda, s odstupem dalších cca 100 m osamocený Vabroušek a poté se už táhl téměř souvislý had jednotlivců. V závěrečném zpátečním výběhu v lese svůj náskok Jiří Petr (Salomon – Suunto) ještě nepatrně navýšil a v čase 19:54 zvítězil s náskokem 16 vteřin před Liborem Černockým (OOB TJ Slovan Luhačovice) – 20:10. Třetí místo ještě s menší ztrátou obsadil Jan Kalenda (AK Zlín) – 20:37, čtvrtý už ale s větším odstupem dobíhal Filip Vabroušek (AK Zlín) – 21:52, 5. Filip Václavík (Titan Trilife) – 22:24 a 6. Milan Zvonek (Zvonek Sport Valašské Klobouky) – 22:59. Za první šestkou, kterou tvořili běžci z kategorie muži 19–39 let, doběhl junior Martin Čmelík (Leskovec) – 23:07.

V ženách neměla konkurenci celkově 12. Helena Kotopulu (Moraviaman), která zvítězila s velkým náskokem za 24:18. Druhá finišovala Veronika Brázdová (Sykora running) – 28:08 o 4 vteřiny před Máriou Sýkorovou (Sykora running) – 28:12. Čtvrté místo obsadila Lucia Friedlaenderová – 29:07 a celkově 5. doběhla vítězka žen z kategorie 40 a více let Lada Vaněčková –29:25. V kategorii juniorek byla bohužel jen 1 závodnice, zvítězila Alžběta Nešporová – 31:56.

Nejmladším účastníkem byl 14-ti letý Tomáš Mazůrek (Hanačka Hulín), který doběhl na 108. místě za 32:15. Naopak věkově nejzkušenější byl s časem 37:25 na stém místě 70-ti letý Pavel Šmakal. Za zmínku dále stojí ještě výkon 133. účastníka Shawn Englemana, který celou trasu absolvoval s kočárkem za 40:22.

Po doběhu hlavního závodu se na kratších tratích ještě uskutečnily běhy dětí a mládeže a po občerstvení čajem a polévkou, která po výkonu určitě přišla k chuti, už jen zbývalo vyhlásit 3 nejlepších ve 4 mužských a 2 ženských kategoriích a od letoška nově také i kategorii juniorek a juniorů.

Další závody zlínského běžeckého seriálu 2018 :

1. SriChinmoy 1/2 maraton (Zlín – Příluky) – 4. března (21,1 km)
  2. Josefský běh (Zlín, Tlustá hora) – 17. března (5 a 10 km)
  3. Zlínská lesní hodinovka (Zlín, Lesní čtvrt – Spálený dub) – 14. dubna (60 minut)
  4. miomoveRUN (Žítková, hotel Kopanice) – 19. května (21,1 a 10 km)
  5. Běh Olympijského dne (Zlín, Stadion Mládeže) – 20. června (5 km)
  6. Strojařská desítka (Zlín, ul. K Majáku) – 8. září (10 km)
  7. Slopenská 10 (Slopné) – 16. září (10 km)
  8. Kovářská pětka (Zlín, areál VIVA kovárna) – 6. října (5 km)
  9. Běh přes valašské kotáry – městský běh Zlínem (Zlín – náměstí Míru) – 21. října (8,2 km)
  10. SriChinmoy 1/2 maraton (Zlín – Příluky) – 4. listopadu (21,1 km)
  11. Mikulášský běh (Zlín – Louky, fotbalové hřiště) – 8. prosince (5 a 10 km)
  12. Štěpánský běh (Zlín – Příluky, fotbalové hřiště) – 26. prosince (3,3 a 10 km)
  13. Silvestrovský běh (Zlín, tenisový areál Vršava) – 31. prosince (5 a 10 km)

Podrobné informace o zlínském běžeckém seriálu, pravidla, výsledky, propozice, průběžné pořadí a vše potřebné najdete na www.behyzlin.cz