Ahoj děcka, registrace jsou v plném proudu, do 19. května ještě daleko, ale někteří z vás se už nyní ptají co, jak a kde. Proto vám již dnes dáme odpověď na několik nejčastějších dotazů.

1, To je běžecký závod ten Jasoň? – náš turistický pochod není žádný závod a běh už vůbec ne – ano, sice budete mít startovní čísla, ale to jenom tak, ať se cítíte jako sportovci. Pochod můžete pojmout jako kochací, prostě taková rodinná procházka, jít ale můžete i svižně, abyste si zlepšili kondičku, trénovaní jedinci si třeba i popoběhnou.

2, Mám zaplacené startovné, přijde mi nějaké potvrzení? – ano, platby uskutečněné převodem z účtu na účet ručně kontrolujeme. Není to tak, že podáte příkaz k úhradě a druhý den vám od nás přijde potvrzovací mail o tom, že máte uhrazeno. Máme obvykle jeden až dva dny zpoždění.

3, Můžu si doobjednat tričko, čelenku nebo turistickou vizitku? – ano, můžete, ale musíte si o ně napsat na naše facebookové stránky nebo na redakce@bezvabeh.cz. Pokud ještě zaregistrováni na pochod nejste, tak si výše uvedené objednáváte online sami v rámci své registrace.

4, Kde můžu zaparkovat? – pokud přijedete autem, tak máte dvě možnosti. První varianta – zaparkujete v Kopřivnici a z cíle si pak uděláte cca 2 km procházku (do 30 minut), stále jdete z kopce, takže pohoda. Druhá varianta – rodinka si vystoupí poblíž startu a hlava rodiny odveze auto do Štramberka, tam ho zaparkuje (nejlépe na záchytném parkovišti 200 m před Národním sadem) a v rámci rocvičky se vrátí do místa startu. Na náměstí ve Štramberku nebude možnost parkování!

5, Kde bude prezentace a start? – Ostraváci mají jako jediní hromadný start, a to přesně v 7:00h tady v Bělském lese. Vodbouchnem to pistolí jako loni. Ti, kdo půjdou z Frýdku-Místku, budou vycházet od přehrady Olešná – Hospůdka u Toma. Vyjít můžete kdykoliv po vyzvednutí čísla tj. od 8.00 do 10:00. V Kopřivnici se bude startovat od Kulturního domu, kde si můžete vyzvednout startovní číslo, mapu a Štramberské uši, a to kdykoliv od 8:00 do 11:00. Vyjít můžete taky kdykoliv, cíl zavíráme v 19:00h.

6, Kruciš, zapomněl jsem svoje startovní číslo! – než se postavíte ráno při prezentaci do té správné fronty, zjistěte si včas, jaké máte své startovní číslo. Registrace uzavíráme o půlnoci v neděli 13. května a od této chvíle nebudou na jednotlivých startovních listinách žádné pohyby. Do tohoto data totiž občas posouváme s určitým počtem lidí. Když např. účastník se st.č. 1234 včas neuhradí startovné, tak ho musíme vymazat a všichni, s číslem 1235 počínaje, se posunou ve startovce směrem nahoru o jeden flek. Tím, že budete znát své st. číslo, tak se proces výdeje u prezentačního stanu urychlí a nebudou se tvořit fronty.

7, Kde dostanu tričko, čelenku, vizitku – pokud jste si objednali a zaplatili tričko, čelenku nebo obojí, tak si je vyzvedněte ráno při prezentaci na startu. Objednané turistické vizitky obdržíte v cíli.

8, Mám strach, že zabloudím – ano, strach je na místě, ale jen v případě, že si nenastudujete trasu předem a necháte to na poslední chvíli např. 5 minut před startem, anebo spoléháte na kámošky/kámoše. Všichni budete mít 4 možnosti, podle kterých se můžete řídit, abyste nezabloudili. Zaprvé, všechny trasy vedou po turistických značkách Klubu českých turistů (KČT), jen na 29 km trase z Kopřivnice směr Hukvaldy obcházíme Větřkovickou přehradu zprava, kde značky KČT nejsou, ale naše tam budou. A pak ještě na trase vedoucí přes Libotín a Rybí půjdeme podle místního značení doplněného o znační naše. Zadruhé, doporučuji všem, co máte smartphony, abyste si po nainstalování aplikace mapy.cz stáhli do mobilu i svou trasu z našeho seznamu. Zatřetí, každý účastník dostane na startu mapku své trasy s itinerářem. Za čtvrté, v „krizových“ místech budeme mít své značení ve formě bílého papíru A4 s logem Štramberského Jasoně nebo reflexní žluté šipky z tekuté křídy. Loni si někteří nastudovali trať 5 minut před startem a pak se divili, že bloudí. Naše značení berte jako doplňkové.

9, Nepřejede mě auto? – na to prosím pozor. Je několik míst, kde půjdeme po silnici, protože jiná možnost není. Důležité upozornění: Po silnici choďte VLEVO. Platí to pro tyto úseky: Staříč – od Cvičné štoly k říčce Olešné (něco přes jeden kilometr). Větší provoz je však v obci Tichá, tam pokud se rozhodnete jít po silnici (v itineráři je ještě druhá varianta) tak choďte za sebou, nikoliv vedle sebe, jedná se o úsek dlouhý 900m. Možná nejnebezpečnější úsek je mezi Horním Sklenovem a Hukvaldy (trasa 29 km), kdy půjdete po silnici vedoucí k Oborní bráně – jezdí tady auta ve směru Frenštát pod Radhoštěm – Hukvaldy a naopak. Tady je ten úsek https://mapy.cz/s/2rmEG

10, Jsem bordelář, mám to v genech, co s tím? – aneb „Nač odpad házet do koše, když tu máme lesy“. To samozřejmě není naše heslo. Les je to jediné čisté místo, které nám zbylo. Proto prosím všechny účastníky, aby kapesníky, papíry, sáčky, PET lahve a další odpad vyhazovali pouze tam, kam patří, čili do popelnice v nejbližší obci. Dejte na to prosím všichni pozor, vlastníci lesů by nám další rok nemuseli dát povolení.

11, Jak to bude v cíli? – hurá, konečně jsme v cíli. Na štramberském náměstí si ze startovního čísla odtrhnete kupón s nápisem medaile, klobásy, pivo/limo a můžete se občerstvit. Cíl uzavíráme v 19.00h.

12, Neumřu žízní? – pitná voda bude k dispozici u bufetu u Oborní brány na Hukvaldech. Pro účastníky z Ostravy a F-M jsme udělali vrt zde, takže se můžete osvěžit vodou přímo pramenitou. To místo se nazývá V Kotlině a je kousek za rozcestím Chlebovice-chaty.

13, Jak to bude s čůráním a nedejbože s tím druhým? – WC budou k dispozici u startu v Kulturním domě Kopřivnice, v Hospůdce u Toma ve F-M. V Ostravě to řešíme v bělském lese někde za stromem. Toalety budou k dispozici i v cíli, a to v kulturáku na náměstí ve Štramberku. Jinak my chlapi to máme nejraději v přírodě, že jo. Co se týká toitoiek, tak ty nikde do lesa dávat nebudeme. I takový požadavek měla loni jedna z účastnic.

14, Musí mít můj pes náhubek? – vaše čtyřnohé miláčky vítáme a taky se na ně moc těšíme. Loni měli někteří z nich taky startovní čísla a moc si to pochvalovali. Jen o jedno vás žádáme, dbejte na bezpečnost nejen svou, ale i ostatních, kteří pejsky nemají. Čili doporučujeme vodítko nebo náhubek. Kontrolovat vás samozřejmě nebudeme, odpovědnost je na vás.

15, Bude cílové selfíčko – na náměstí budeme mít připravenou dřevěnou konstrukci, na které bude zavěšeno v „nadživotní“ velikosti logo Štramberského Jasoně. Vše bude umístěno tak, abyste měli v hledáčku i Štramberskou Trúbu. Takže si můžete udělat fotek, kolik budete chtít. Budeme tam mít i svého fotografa, který vás na požádání vyfotí. Snímky budou uveřejněny v našem albu, jehož odkaz dáme včas na Facebook.

Pokud budete mít nějaké dotazy, tak bude nejlepší, když nám je budete posílat do zpráv na Facebooku popř. na redakce@bezvabeh.cz. Rádi vám je zodpovíme.

Do 19. května vám ještě několikrát výše uvedené informace připomeneme.

Propozice Štramberského Jasoně najdete zde.