Po delší době jsme se rozhodli vyrazit někam trochu dál než je náš běžný rozsah a zajeli se podívat do Mořkova na 11. ročník zdejšího silničního běhu Mořkovský zajíc.

A udělali jsme dobře. Krásná trasa závodu, jarní počasí a také skvělá organizace, za níž stojí Jiří Harašta. No prostě 131 borců v hlavním závodě mu muselo jen poděkovat a také pak hlavnímu sponzorovi závodu za parádní balíček s uzeninami pro každého.

Jakub Ambros zvítězil již po čtvrté

Nesmírně oblíbený závod je Mořkovský zajíc pro Jakuba Ambrose /AK EZ Kopřivnice- 34:26/. Zvítězil zde již počtvrté. Letos také nedal soupeřům šanci.

A konkurence se sešla. Vždyť druhý doběhl Tomáš Blaha /AK Kroměříž – 34:45/, který má letos excelentní formu a třetí pak Aleš Kocián /AO SVČ Rožnov – 35:36/. To je tedy absolutní pořadí mužů.

V kategorii nad 40 let vyhrál již zmíněný Tomáš Blaha, padesátníky ovládl Vladan Šindelek /Pržno – 37:27/, šedesátníky místní rodák Alexandr Neuwirth /AK EZ Kopřivnice – 39:53/ a mezi muži nad sedmdesát let doběhl první Jirka Bednařík /AK EZ Kopřivnice – 56:25/.

Pavlína Poláčková se po půl roce objevila na závodech a zvítězila

Velmi dlouho dobu sužovaly loňskou osminásobnou mistryni ČR v triatlonu, duatlonu a extrémních štafetách Pavlínu Poláčkovou /AK Drnovice – 40:05/ zdravotní potíže, proto také nešla do závodu s nějakým cílem, ale spíš zkusit, jak jí to půjde. A zvládla to na výbornou. Vyhrála mezi ženami absolutně, přestože to byl nakonec boj až do cíle.

Druhá totiž doběhla drtivým finišem Kristýna Šilhová z Valmezu /40:12/ a třetí zkušená Andrea Krstevová /LIGHT BIKE – 40:19/. Jak vidíte sami, na prvních třech místech bylo opravdu těsno.

Mezi ženami nad 35 let byla nejlepší Helena Kovarčíková z Poličné /43:57/ a kategorii nad 45 vyhrála Věra Richterová /Pomalé šípy – 46:59/.

Běželo se po jiné trati než loni

Jak jsem zjistil, loni se běžely okruhy v obci, což pořadatelé vyhodnotili jako nevyhovující a proto připravili jeden velký okruh se startem nad vlakovým nádražím a cílem na hřišti TJ Mořkov.

Trasa vedla po lesní cestě a napojila se pak na cyklostezku vybudovanou na bývalé železniční trati Hostašovice – Mořkov a je nutné říct, že se fakt moc líbila.

Závod pořádal AK Emila Zátopka Kopřivnice ve spolupráci s řadou místních firem a pod záštitou místního rodáka Saši Neuwirtha. Odstartovat ho přišli naše maratónské legendy Alena Peterková a Karel David.

Za tím vším ovšem stojí nezmar Jiří Harašta, který také řídí již 25. ročník Lašské běžecké ligy, což je místní osmidílný seriál závodů. A právě Mořkovský zajíc je první akcí této soutěže.

Co říkali trati ti nejlepší?

Po tuhé zimě v posledních dnech se konečně trochu počasí změnilo a dalo by se říct, že dokonce až příliš rychle. Taková expres změna může dělat i potíže. Každému to sedí jinak, s tím se nedá nic dělat. Přesto se v jarním závanu běží přece jen lépe.

„Brzy po startu jsem si vytvořil několikametrový náskok před Tomem Blahou,“ popisoval mi dění na trati Kuba Ambros, „ten se mi pak dařilo už udržet po celý závod, ale šel jsem to na hraně. Sice bych v tomhle tempu vydržel běžet i dál, ale rozhodně jsem závod tréninkově nešel. Slušně jsem si mákl.“

„Dnes mi to moc nesedlo,“ jen lakonicky odpověděl na můj dotaz jak to, že neudržel Kubu Tomáš Blaha. „Bylo by to na delší povídání,“ dodal pak a zmizel mi z dohledu.

„Hodně jsem se toho dnes bála,“ přiznala se mi v autě Pavlína Poláčková. „Chtěla jsem si jen zkusit, jestli vůbec zvládnu tak dlouhý závod odběhnout v nějakém přijatelném tempu. Nevzala jsem si ani závodní boty, abych to dnes brala opravdu jako trénink.

Do pátého kilometru to šlo výborně, jenže potom se projevil tréninkový deficit a začalo mě píchat v boku. Byla jsem pak ráda, že jsem vůbec první místo uhájila, ale myslím, že se do toho zase rychle dostanu a bude to dobré.“

„Asi jsem začala s finišem pozdě,“ naznala v cíli Kristýna Šilhová. „ Ale kdoví, jestli bych to pak vydržela. Já nijak speciálně netrénuji. Dřív jsem dělala atletiku, ale teď se chodím jen tak pro radost proběhnout.“ Taky bych tak chtěl běhat, když bych se chodil jen tak občas pro radost proklusnout.

„Já jsem spokojená,“ řekla mi při vyhlašování vítězů Andrea Krstevová. „Na tak dlouhý finiš, jaký předvedla Kristýna, jsem neměla, ale jinak jsem závod zvládla nad očekávání dobře.“

A rozhodně spokojení museli být všichni borci, co proběhli cílem. Opravdu se dnes závod v Mořkově vydařil po všech stránkách. Už víme, kam budeme začátkem března pravidelně jezdit. Velká pochvala patří pořadatelům. Jen víc takových akcí.

Výsledky

Foto 97× – Jiří Harašta