Osmý ročník silniční Svitavské desítky patřil veteránům. Celkovým vítězem třetího závodu Iscarex cupu se stal legendární Miroslav Vítek z Dlouhoňovic (35:56), za mlada český šampion v půlmaratonu a reprezentant v běhu do vrchu.

Vloni pořadatelé zásadně změnili závod. Dříve závodníci běhali okruhy na kilometrové in-line dráze, která sousedí se svitavským stadiónem. Letos si dali nejdříve dvě kolečka na tartanu, pak v opačném směru než dříve in-line dráhu a poté se vydali po nové cyklostezce směr Vendolí. Navíc nejmladší a nejstarší vytrvalci běželi jen pětku, takže se záhy vraceli. Desítkáři museli běžet až k Vendolí a především tento úsek mírně do kopce a proti větru dal závodníkům zabrat. S větrem v zádech, otočka byla na cca šestém kilometru, to šlo v pohodě.

Závod ostře rozběhl na stadiónu Michal Horáček z Iscarexu – nakonec čtvrtý za 36:44. O prvenství si to v poslední třetině závodu rozdávala trojice Vítek, který soupeřům tři kilometry před cílem cuknul a zkušeně dokázal náskok zvyšovat, nejlepší mladík Mojmír Dryml z pardubické Hvězdy – 36:03 a vítěz úvodního iscarexového závodu v Kunčině a také veterán Tomáš Fliedr ze Sádku u Poličky – 36:11. Pátý doběhl Martin Moravec za 36:48.

Veteránky zcela ovládly Svitavskou desítku. Ve stylu start cíl vyhrála Barbora Nováková z Kunvaldu za 41:22. Za ní bojovala dvojice Lenka Dušková z Iscarexu, loňská vítězka závodu a letos vítězka druhého iscarexového klání v Zábřehu, s Alenou Kriklovou z Jaroměřic, která byla první v Kunčině. V koncovce měla o třídu více sil Kriklová – 41:47, která vloni na podzim dala maraton za 3:07 hodiny. Její manžel v březnu zvládl za deset hodin stokilometrový běh v Plzni. Třetí skončila Dušková – 42:28. Všechny z kategorie 35–44 let.

Čtvrtá byla nejlepší z kategorie nad 45 let Markéta Černá z Lanškrouna startující za Iscarex – 45:02. Pátá byla nejlepší mladá Lenka Flídrová z Iscarexu – 45:24, která v koncovce zdolala další veteránku nad 45 let Annu Krátkou z Hvězdy – 45:47.

Překvapivě skončilo vyhlašování Krajského přeboru v silničním běhu na deset kilometrů Pardubického kraje. Ženy nebyly vyhlášeny, nevím tedy zda byly z jejich strany dodrženy regule soutěže – jako je třeba počet registrovaných závodnic.

V mužích byli vyhlášeni jako první Dryml následován Karlem Radiměřským z Iscarexu a Josefem Krátkým z Hvězdy. Tomuto rekreačnímu běžci z kategorie padesátníků spadla krajská bedna do klína již podruhé v životě, před lety to bylo v přeboru na deset kilometrů na dráze.

Na trati pěti kilometrů byl první z kategorie Hobby Milan Kovář z Českých Budějovic – 19:46. Následoval Pankrác Boháč z Vysokého Mýta – vyhrál dorostence – 20:24, dorostenky – Michaela Šilarová z Lanškrouna za 21:51. Ženy nad 55 let vyhrála v den svých narozenin (55 let) Lenka Sejkorová z Iscarexu – 27:12. Sedmdesátníky Jiří Bubeník z Vyškova – 28:11.

Startovaly i dvě sedmdesátnice – mladší Miloslava Keprtová z Iscarexu dala 32:27 a Magda Jelínková z Černilova 33:25.