60. ročník Běhu Kolín – Velký Osek – Kolín (KVOK), který se dříve běhal jako dvacítka, na níž dal v roce 1989 Ivan Uvizl 60:09 minuty, a nyní je to půlmaraton, bezkonkurenčně vyhrál nejlepší vytrvalec Královéhradecka Kamil Krunka z Náchoda startující v barvách SK Nové Město nad Metují.

Obrátkový závod na silniční rovinaté trati se uskutečnil za typicky letního vedra a vzhledem k tomu, že závod byl veteránským šampionátem dorazilo téměř dvě stě startujících doslova z celé republiky.

Pouze v úvodu závodu nechal Kamil trochu vycukat soupeře a pak bronzový medailista z nedávného domácího půlmaratonského šampionátu převzal při premiéře na této trati otěže závodu do svých rukou. „Od druhého kilometru jsem běžel sám a snažil se držet tempo 3,5 minuty na kilometr. Trať se mi líbila, rovinatá, navíc bylo nádherné počasí, ke konci tedy až moc horko. Pořadatelé odvedli na trati perfektní práci při zajištění závodu,“ řekl k závodu jeho vítěz, který zapsal čas 1:14:01. hodiny. Dva roky starý traťák drží nadále Čechách žijící Marokánec Sajl Abdelkabir – 1:08:36.

O druhé místo bojovala dvojice, z níž měl v koncovce více sil Jakub Exner – 1:17:07 před Liborem Eremkou z Humpolce – 1:17:17,

Stejně jako Kamil měla na trati KVOK premiéru elitní vytrvalkyně z Vysočiny Olga Krčálová z Polné. Olga (na foto) se s tím nemazala a od startu běžela jako první žena, doběhla na celkovém 35. místě a jako jediná pod 1,5 hodiny – 1:29:13, což je druhý nejlepší ženský výkon. Traťák drží z roku 2012 časem 1:28:37 Lenka Šibravová. Navíc Olga vyhrála ženy 35 – 44 let.

Druhá proběhla cílem nejlepší mladá Adéla Stráska na celkovém 45. místě – 1:33:23. A následovaly další veteránky Jana Teplá – 1:34:20, Iva Kroužilová z pořádajícího Sokola Kolín – 1:37:26 a vítězka nad 45 let Martina Hampejsová – 1:37: 52.

Početně byla zastoupeny i žena nad 55 let, které vyhrála Jaroslova Grohová (67 let) z Vrchlabí – 1:57:38, svému nepatrně staršímu manželovi nadělila přes půl hodiny.

Startovní pole uzavírali dva závodníci z kategorie nad 80 let a v jejich podání to byl celotraťová bitva. V první půlce měl navrch Jiří Pejpal (84 let – 3:03:07), v závěru měl však více sil čerstvý osmdesátník Milan Hrubý – 2:58:07.

Kolínští pořadatelé včele s Vaškem Milerem zvládli závod tradičně na jedničku. Před startem každý účastník při prezentaci dostal taštičku s občerstvením a letos navíc tričko závodu. Na trati byly dvě občerstvovačky, na šestém a devátém kilometru, takže se šlo čtyřikrát posilnit. Vzorně označen každý kilometr. V cíli každý obdržel pěknou medaili závodu, připraveny byly teplé párky a pivčo.

Závod má i svého statistika. Takže nejvíce účastí, a to 37 má Jaroslav Klimpera, naposledy běžel v roce 2003. Následují Jindřich Stránský (27) ,Jan Štrup (25) a Vladimír Čumpelík (24). Z aktivně běhajících je v první desítce Jiří Koupílek (letos po 23) a Josef Krátký (21).