Kamil Krunka z Náchoda startující za SK Nové Město nad Metují a Taťána Metelková z Hradce Králové vyhráli čtvrtý závod sedmidílného běžeckého seriálu Primátor Cup, kterým byly Montacké vlny. Závod měl svoje centrum přímo v pivovaru a devítikilometrová trať vedla v lesích nad ním, v části Náchoda nazvané Montace. A ty vlny byly nejen na trati, ale i v řece Metuji podél níž s běhalo. Vedle věkových kategorií bylo odměněno i šest nejlepších mužů celkově a tři nej ženy.

Start u pivovaru a od něho do kopce náběh k okruhu. V první polovině si rekordní počet startujících musel dát nejdříve úvodní cca kilometrové, ale vyběhnutelné, stoupání. Po odpočinkové části následoval další kilometrový kopeček, pak taková vlnka, dolu a hned ostřeji nahoru, a pak nejdříve šusem, později po vrstevnici k Metuji a kilometřík podél ní ke konci okruhu. V druhém kole to samé a v závěru závodu čekal vytrvalce ostrý asfaltový seběh do cíle u pivovaru. Takže devět kilometrů se součtem stoupání cca 350 metrů.

Letos má Primátor Cup dva suverény. Jedním je nejlepší vytrvalec Královéhradeckého kraje Kamil Krunka. Sice startoval zatím pouze třikrát, počítá se pět umístění, ale již vede průběžné pořadí nejen tohoto poháru, ale i Velké ceny východních Čech kam byl závod rovněž zařazen. Největším kandidátem na druhé místo v Primátor cupu je Jindra Král z Iscarexu, který jako jediný stačil zhruba kilometr Kamilovu tempu. Jindra letos v poháru dokonce celkově vyhrál druhý závod ve Velichovkách.

Loňský první ročník vln vyhrál Kamilův oddílový kolega, momentálně zraněný, Dominik Sádlo za 31:08, tehdy druhý Kamil dal 31:37. Letos Kamil v sólo běhu 32:06.

Druhý Jindra Král jako vítěz kategorie 45 – 54 let dal 34: 20. I třetí muž v celkovém pořadí byl odtud a má šanci ještě promluvit i do absolutního pořadí. Legendární Miroslav Vítek z Ústeckoorlicka, za mlada český šampion v půlmaratonu, zapsal 35:02.

Pátý byl vítěz veteránů 35 – 44 Jan Beran ze Ski Police nad Metují – 35:19, syn lyžařské legendy Jirky Berana – pětinásobného vítěze Jizerské padesátky.

Jinak než jako bombastický lze označit výkon vítěze kategorie nad 65 let, který porazil i všechny z kategorie 55 – 64 let. Letos sedmdesátiletý veteránský mistr světa v běhu do vrchu Olda Šmída z Červeného Kostelce byl celkově na 27. místě za 41:17.

Druhou osobností Primátor Cupu je Metelková. Ta startovala čtyřikrát a vždy vyhrála, a to je navíc ve věkové kategorii 45 – 54 let. Vloni zde nebyla takže její výkon je traťákem – celkově desátá za 36:48.

Ony veteránky závodu celkem kralovaly a nezbývá mi než souhlasit s vítězkou, že i ty starší by zasloužily svoji věkovou kategorii, když oceněny byly mladé, které i neoceně veteránky hravě porazily. V první desítce byly jen dvě ženy do 34 let. V závodě byly vypsány ženy do 34 let a nad 35 let.

Celkově druhá byla první mladá, domácí Markéta Zeisková – 40:28 a pak následovalo šest veteránek. Iveta Vlčková z SK Babice – 41:26, překvapení závodu Jana Uherová z náchodské Přibyslavi 41:49, druhá nad 45 let, a pak známá vytrvalecká jména Katka Kubiasová z Vlčkovic 42:17, Romča Brumlichová z Hronova 42:59 a třetí nad 45 let Anna Krátká z Hvězdy Pardubice – 43:09 a další mladá veteránka Petra Breitrová – 43:16. Celkově jedenáctá byla čtvrtá nad 45 let Jitka Kábrtová z náchodské Studnice, která porazila i třetí mladou závodnici o necelé dvě minuty – 45:27.

Osobně mě výkonem zaujal domácí Jan Poláček. Pár let nebyl vidět na závodech a zaregistroval jsem ho až na letošním Novoročním běhu v Červeném Kostelci. Od té doby na sobě řádně zapracoval a dal pod 54 minut – celkově 93. místo.

Primátor cup si dávají i zasloužilí veteráni, kteří v životě hodně dosáhli i mimo běh. Aktivně se zúčastnil doc. Mudr. Václav Dostál (76 let) , dlouholetý přednosta Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice v Hradci Králové – 62:15.

A tradičně závod zvládli i inženýři. Nejstarším účastníkem byl Václav Culka ( 83 let) – 74:13 a nechyběl Milan Vorel ze Slatiňan (78 let) – 90:13.

Další závod Primátor Cupu se uskuteční na desetikilometrové trati v sobotu 22. září v Červeném Kostelci jako běh pro Hospic. Hostem závodu bude David Svoboda, olympijský vítěz v moderním pětiboji z OH v Londýně 2012.

Předposlední zastávkou bude 6. října další silniční desítka, a to v Novém Městě nad Metují.

Posledním kláním jsou východočeské Běchovice – Hronov – Náchod. Opět desítka silniční 20. října.