Do španělské Malagy se sjelo 8187 atletů veteránů (5495 mužů a 2692 žen) ze 102 zemí celého světa, aby si společně zasoutěžili o tituly mistrů světa v pětiletých kategoriích a navázali nová sportovní přátelství. Z České republiky bylo přihlášeno 91 závodníků, nakonec startovalo 88 atletů. Soutěže probíhaly na čtyřech krásných stadionech, kros v parku v Torremolinos , chůze, půlmaraton a běh na 10 km na silnici v okolí hlavního stadionu. Doprava mezi stadiony byla zajištěna metrem a shuttle busem.

Co se povedlo? Úžasná lokalita, velmi příjemní lidé, ochotní vždy pomoci. Krásné stadiony, výborně vybraná trasa krosu, byť dost náročná, cíl chodeckých závodů na hlavním stadionu.

Úžasná atmosféra panovala při závodech štafet 4×100 m a 4×400 m – přihlásilo se více než 300 štafet! Jarmila Klimešová hodila v oštěpu rekord šampionátu. Skvělý byl z našeho pohledu i závod diskařů M60, kde Karel Hošek přišel o zlato jen horším druhým pokusem, ale ve stejné kategorii jsme brali i bronz díky Jirkovi Šolarovi. Úspěšný byl pro nás chodecký závod na 20 km, kde jsme získali 5 individuálních a 3 týmové medaile. Překvapila hlavně zlatá Naďa Dušková a bronzový Martin Nedvídek. Skvělý výkon na 5000 metrů podala Olga Firstová, kterou porazila pouze jedna Keňanka (druhá Keňanka byla až za Olgou třetí).

Jak jsme dopadli? Celkem jsme získali 33 medailí

6 zlatých: 2× tým Ž35 (Dušková, Netolická, Borovičková) – chůze 10 km a 20 km, Jarmila Klimešová Ž70 – oštěp, Naďa Dušková Ž35 – chůze 20 km, Vladimír Kánský M75 – chůze 5000 m, Pavel Peňáz M45 – vrhačský pětiboj. 15 stříbrných: 2× Lenka Brázdilová Ž35 – dálka a trojskok, Jarmila Klimešová Ž70 – koule, Lenka Borovičková Ž45 – chůze 20 km, Jindřiška Noasová Ž40 – oštěp, Jaroslava Vaněčková Ž40 – trojskok, Jana Kárníková Ž35 – koule, Olga Firstová Ž35 – 5000 m, Vladimír Kánský M40 – chůze 20 km, Miloš Gryc M65 – disk, Ivo Strnad M65 – tyč, Karel Hošek M60 – disk, Pavel Peňáz M45 – břemeno, Marek Volf M45 – trojskok, tým M40 (Nedvídek, Dušek, Smola) – chůze 20 km.

12 bronzových medailí: Jarmila Klimešová Ž70 – vrhačský pětiboj, Miloslava Ročňáková Ž70 – 2000 m přek., tým Ž40 (Hájková, Prokopová, Slavíčková) – kros 8 km, Martina Netolická Ž35 – chůze 20 km, Jindřiška Noasová Ž40 – vrhačský pětiboj, Květoš Vykydal M80 – výška, Vladimír Kánský M75 – chůze 10 km, Ivo Strnad M65 – 100 m přek., Jiří Šolar M60 – disk, Martin Nedvídek M40 – chůze 20 km, Zdeněk Cejnar M35 – koule, tým M65 (Adam, Kánský, Gonsiorovský) – chůze 20 km.

Často jsme měli smůlu a byli kousek od medaile – to ukazuje 14 čtvrtých míst, která naši veteráni obsadili (K. Matzner, K. Vykydal, Z. Pech, tým M75 v krosu, 2× P. Peňáz, A. Hadinger, B. Řechka, J. Smetana, V. Sosna, J. Calda, N. Dušková, J. Kárníková, J. Vaněčková).

Podívejme se také, jak se na zisku medailí podíleli naši borci podle disciplín: Vrhači získali 12 medailí, skokani 6 medailí, běžci a chodci 15 medailí. Chodci slavili úspěchy největší!

A ženy triumfovaly nad muži: získaly 17 medailí, muži o jednu méně – jen 16!

Z Čechů byli nejúspěšnější Vladimír Kánský a Jarmila Klimešová, oba získali kompletní medailovou sbírku – zlato, stříbro, bronz. Kánský navíc bronz v týmu chůze.

V pořadí národů jsme získali 26. místo ze 102 zúčastněných států: nejlepší byla Velká Británie, za ní domácí Španělsko a třetí Německo. Některé zajímavé výkony: 400 m muži 70 let – Američan Charles Allie 58,67!!! 100 m muži 90 let – Brazilec Yoshiyuki Shimizu – 18,46, muži 80 let – Američan Robert Lida – 14,98!!! Velmi početné zastoupení měla na MS Keňa, například mezi muži M40 na 5000 m jich startovalo pět – všichni se vešli do první šestky – vítěz měl čas 14:25.43. Oštěp muži M70 vyhrál ve světovém rekordu Fin Esa Kiuru výkonem 53,13 m. Na 1500 m zvítězila v kategorii Ž50 Eva Trost (Německo) za 4:38.80.

Výkonem nás okouzlil i náš kamarád ze Slovenska Vincent Bašista, který zvítězil v kategorii M75 v čase 1:40:30!!! (mimochodem Vincent si z MS ještě odvezl stříbro z desítky v čase 45:25 a bronz z 5000 m – 21:26.33. Druhý nestárnoucí běžec ze Slovenska je sprinter Vlado Výbošťok druhý na 100 m v kategorii M70 za skvělých 13,85.

Co nás v Malaze trápilo? Nedostatečné tréninkové možnosti: pro vrhače byl k dispozici pouze prostor o volných dnech, nebyla zajištěna zdarma posilovna. Výsledkový servis: byly sice zveřejňovány výsledky rozběhů a kvalifikací ale ne celkové pořadí (summary). Vyhlašování vítězů probíhalo ve stanu vedle hlavního stadionu mnohdy za velmi komorní atmosféry. Na závod oštěpařů M80 dal pořadatel k dispozici pouze jeden oštěp. Při silniční chůzi nastaly velké zmatky s nasměrováním závodníků do cíle na stadion. Vláďu Kánského to stálo na 10km stříbrnou medaili – po našem protestu mu upravili čas, ale nechali třetí místo.

Ve volných dnech proběhlo valné shromáždění (GA) World Masters Association a zasedání Evropské asociace (EMA). Na těchto mítincích nás zastupovali dva delegáti – Jiří Brychta a Ivana Jíchová. Mimo jiné se podíleli na zvolení míst, kde se budou pořádat budoucí MS: halové 2021 Edmonton (Kanada) a na stadionu 2022 Göteborg (Švédsko).

Novou prezidentkou WMA byla zvolena Margit Jungmann (Německo) a pokladníkem Jean Thomas (Francie).

Na Evropském zasedání byli představeni uchazeči o pořádání dalších ME (voleni budou až v Benátkách). Kandidují: HME 2020 – Malmö (Švédsko), ME mimo dráhu 2020 – Londýn (UK), ME na stadionu 2021 – Lisabon (Portugalsko).