Čtvrtý ročník trailového závodu Žďárskými vrchy Saar Challenge, start i cíl v Hlinsku na Chrudimsku, si dalo rekordních téměř 180 vytrvalců. Na královské trati o délce 66 kilometrů se součtem stoupání 1,4 km , která účastníky zavedla mimo jiné na Žákovu horu, nejvyšší vrchol Devět Skal, Čtyři Palice a Zkamenělý zámek, vyhrál v čase 5:44 hodiny nejlepší veterán závodu (35 – 49 let) Jan Řídký. Druhý byl první mladík Jan Klikar z Benešova u Semil za 5:56 a třetí Martin Linhart za 6:02. Muže nad 50 let vyhrál Tonda Zeman z obce Dědek na Přeloučsku – 7:45.

Neskutečný výkon podala největší favoritka ženské části závodu Marcela Rambová z Hradce Králové. Celkově byla na pátém místě za 6:16. Druhá byla vítězka prvního ročníku Jana Ryantová z Prahy za 6:52 a třetí Blanka Divíšková, první nad 45 let, za 7:29.

Závod dokončilo sedm žen a listinu uzavírala loňská vítězka Jana Pešková za 8:44, vloni dala 7:59.

Vedle ocenění ve věkových kategoriích byli na každé trati odměněni i absolutně nejlepší muž a žena. Šedesátkaři dostali profi hole Leki, maratonci víkendové zapůjčení automobilu a půlkaři kovový věšák na medaile. Každý absolvent dostal v cíli krásnou medaili závodu, připraveno bylo v cíli teplé jídlo a pití, k dispozici teplá sprcha a kvalitní dáreček při prezentaci. Vloni většina závodu propršela, letos sice drsné, ale nakonec příjemné sobotní ochlazení. Občerstvovačky byly také na své klienty řádně připraveny.

Na maratonské trati, součet stoupání osm set metrů a proběhnutí přes Devět Skal a Zkamenělý zámek, byl nejlepší Filip Holík za 3:15, vloni byl druhý na půlce. Celkově šestá byla nejlepší žena Taťána Straková za 3:28, druhá dvojnásobná vítězka z minulých let na této trati domácí Jana Klinecká za 3:57, vloni dal 4:17.

Do závodu se zapojili i partnerské páry nebo otec se synem. Nad 50 let vyhrál Petr Nádhera z Hradce Králové za 4:22. Jeho manželka Hanka byla třetí ženou nad 45 let na půlmaratonu – 2:54. Tato kategorie měla zajímavé obsazení. Druhá byla šedesátnice Maruška Tesařová z Křižanova (2:19) a vyhrála Bibiana Gregorová z Chotěboře – 2:18.

Nejkratší půlmaratonská trať měla součet stoupání třista metrů a dokončilo ji všech 70 startujících. V soutěži ženy byla nejlepší celkově desátá Kristýna Mervartová z hradecké Slavie za 1:36, kterou doprovázel její oddílový kolega Ondra Svoboda, celkově čtvrtý za 1:31. Vyhrál Josef Vodička – 1:27 před Markem Žampachem – 1:28.