Cena Metuje se poprvé běžela v roce 1943 a mezi nejvýraznější osobnosti tohoto závodu v tomto století patří závodník pořádajícího SK Nové Město nad Metují Kamil Krunka, vloni byl druhý. Letos dokázal v silničním desetikilometrovém obrátkovém běhu vyhrát po páté – 32:23 minuty.

Trať není náročná, ale má svá úskalí. První kilometr vede totiž šusem dolů, takže závěrečný kilometr závodu je pěkná raubírna s převýšením přes padesát metrů. Zbylých osm kilometrů závodu vede po vrstevnici nad řekou Metují. Závod byl zařazen do Velké ceny východních Čech a Primátor Cupu.

„Jsem rád, že jsem zde po delší pauze zase vyhrál. V minulých letech triumfoval nyní zraněný oddílový kolega Dominik Sádlo. Začal jsem vlažněji, ale postupně jsem tempo vystupňoval. Myslím si, že by mi toto prvenství před závěrečným kláním Primátor Cupu mělo stačit k absolutnímu pohárovému vítězství. Ještě bych tento rok rád dotáhl do úspěšného konce i tažení Velkou cenou, kde také průběžně vedu,“ řekl po závodě Kamil.

Jak už je letos zvykem jediným soupeřem v úvodu závodu byl nejlepší veterán z kategorie 45 – 54 let Jindra Král z Iscarexu (34:18) . „Kamilovi jsem zase stačil jen v úvodu, když běžel na půl plynu. Po prvním kilometru za to vzal a bylo po závodění.“

Celkově třetí byl Vítězslav Šolc – 35:11 a čtvrtý druhý veterán z 45 – 54 let Miroslav Vítek – 36:11, kterého toto umístění posunulo na dělené čtvrté místo v Primátor Cupu, které nyní sdílí s šestým Vladislavem Dufkou z Červeného Kostelce – 36:23. Pátý byl závodník Hvězdy Pardubice Pavel Jelen za 36:13.

Jedinou ženou, která dala desítku pod 40 byla Tereza Zuzánková z AC Turnov – 39:53 a vyhrála podobně suverénně jako Kamil. Druhá byla několikanásobná vítězka tohoto běhu a nejlepší nad 35 let Eva Vítová z SK Nové Město nad Metují – 40:34. Asi už tradičně měla částečnou absenci při vyhlašování Markéta Zeisková z Náchoda – 41:13.

Překvapením bylo jméno čtvrté ženy a druhé veteránky – Petra Bartáková z nedalekých Nahořan – 41:51. A překvapivě hned za ní doběhla další veteránka Romča Brumlichová z Hronova – 42:44. Ony až do devátého místa absolutně byly jen veteránky – Breitrová, Kubiasová, Krátká, Kábrtová. Desátá byla třetí mladá Veronika Vítková z Náchoda – 47:35 a pak následovalo pět dalších veteránek.

Pořadatelé ocenili i nejstaršího účastníka, kterým byl domácí osmdesátník Václav Culka (77:38).

Za zmínku stojí i výkony dalších veteránských vítězů – 55 – 64 let Josef Siegel z Chocně za 38:17, nad 65 let Olda Šmída (70 let) z Červeného Kostelce 41:42 a 35–44 let Milan Uchytil z Pardubic za 36:40.

Závěrečným závodem Primátor Cupu jsou „východočeské Běchovice“, desítka na trati z Hronova do Náchoda 20. října. Probíhá online registrace za výhodnější startovné a již nyní se počet přihlášených blíží číslu dvě stě.