Mezi nejmasovější východočeské silniční závody, letos v cíli 561 vytrvalců, pamatuji si ročník, kdy jich bylo krásných 666, později opraveno na 669 a v roce 2015 dokonce 767, tradičně patří Běh Hronov – Náchod. Letos to byl 61. ročník. Dříve se běhal na trati o délce necelých devíti kilometrů. V minulých letech, od roku 2016, vzhledem k provozu na hlavní silnici vedoucí do Broumova trať přemístili na cyklostezku a cíl není na hlavním náchodském náměstí. Ze závodu se tak stala atraktivní rychlá desítka vedoucí podél toku řeky Metuje.

Letos naštěstí pro domácí vytrvalce nenavštívila závod žádná africká výprava, vloni dokonce čtyři běželi pod 30, takže o prvenství a finanční prémie mohli bojovat většinou čeští závodníci. Mezi minulými vítězi jsou borci, kteří uspěli i ve skutečných Běchovicích jako Vlastimil Zwiefelhofer, dle časů nejlepší český vytrvalce Jan Pešava, Ivan Uvizl, několikanásobný český šampion na pětce Milan Drahoňovský. V ženách vyhrála pětkrát domácí Vendula Frintová, která je naší nejlepší triatlonistkou na olympijských tratích. Uspěla zde i současná vytrvalecká jednička Eva Vrabcová či největší star královéhradeckého běhání Taťána Metelková, obě žijí v Hradci Králové.

Kamil letos se startovním číslem 1 dosáhl času 31:09 minuty, vloni byl mimo bednu za 31:30. Druhý proběhl cílem Pavel Kubričan za 31:18, který vyhrál kategorii mužů 35 – 44 let.

Jindra Král z Iscarexu, vítěz 45 – 54 let a druhý muž Primátor Cupu, byl celkově devátý za 33:26 a porazil i legendárního Daniela Orálka z Brna – 34:12. Třetí byl v této kategorii za mlada český šampion v půlmaratonu Miroslav Vítek – 34:39.

Za zmínku stojí i vítěz nejstarších mužů nad 75 let František Krátký z Králík. Celkově byl totiž 114 za 42:24. Jeho dcera Jitka Krátká, nyní Pešavová, dokázala za mlada tento závod vyhrát. Jeho vnuk Jan Pešava mladší získal letos juniorskou medaili v Běchovicích.

Cenu pro nejstaršího účastníka obdržel Václav Culka (83 let). S časem 69:55 zdaleka neuzavíral výsledkovou listinu.

Roli hlavní favoritky v závodě žen jasně potvrdila Adéla Stránská z Iscarexu za 34:47. Běžel i její tatík Aleš, který vyhrál kategorii 55 – 64 let za 36:53

Druhou ženou byla polská závodnice Prashuk za 35:10. Za překvapivé lze označit, že třetí místo vybojovala Martina Vévodová z AK Perná, která však nyní žije v Jablonném nad Orlicí. Martina porazila svoji pedagožku z vysoké školy Taťánu Metelkou z Hradce Králové, vítězku 45 – 54 let, – 36:53, od které se však spíše očekávalo, že svede v konkurencím závodě bitvu o celkové prvenství v Českém poháru v běhu do vrchu. Primátor Cup letos ovládla Metelková bezkonkurenčně – pět započítaných startů a pět prvenství..

Pátá byla běžecky neznámá Markéta Maly, tým Cukrářky, za 37:21, která vyhrála ženy 35 – 44 let. Za ní následovala další veteránka Eva Vítová z SK Nové Město nad Metují – 38:56.

Na celkově ženském 24. místě, dokončilo 168 vytrvalkyň, byla vítězka žen nad 55 let Karla Mališová z Prahy – 44:26. Nejstarší účastnicí byla Milena Hovorková z Prahy (74 let) za 62:37.