Tradičně před státním svátkem se běhá Běh 17.listopadu v Kopidlně na Jičínsku, zřejmě proto v týdnu, aby byla bohatá účast v žákovských kategoriích, což tradičně byla. Již 49. ročník závodu opět uspořádala zdejší zahradnická škola.

Běhá se na cca šestisetmetrovém okruhu v zámeckém parku, škola sídlí v bývalém zámku, na němž je asfalt, kostky, kameny, přírodní povrch. Prostě vše. Polovina okruhu je z kopečka, v druhé se stoupá takových poctivých pět výškových metrů.

Závod žen na 3,1 kilometru vyhrála stejně jako vloni devatenáctiletá Gabriela Veigertová z Jičína (12:44), nedávno byla nejlepší i v posledním závodě Českého poháru v běhu do vrchu v Krkonoších. Tentokrát však měla soupeřku. Po dvou letech, tehdy vyhrála, se do Kopidlna vrátila veteránka Anna Krátká z pardubické Hvězdy. Po prvním kole vedla, ve stoupání v začátku druhého jí soupeřka cukla, ale měla ji až do konce závodu v dohledu před sebou (12:59). Celý závod běžela třetí loňská vítězka vypsané kategorie žen nad 20 let Jana Škorpilová z Jičína (14:11).

V hlavním závodě mužů na 15 kol – 9,3 kilometru běželi třetinu na čele vítězný Jiří Leplt z Miletína startují za SK Nové Město nad Metují (33:14) s Vojtou Pelantem (33:59). Celý závod běžel sólo třetí nejlepší čtyřicátník Ruda Cogan z Nové Paky (34:27).

Za ním to byla řežba o nejlepšího padesátníka. Nejdříve vedl Mojmír Svoboda (39:00) také z Hvězdy. Ten byl ale nakonec rád, že udržel třetí místo před nebezpečně se přibližujícím Pavlem Prchalem z GP Kolín (39:33). Po startu běželi spolu vítězný Vladimír Brodský (36:05) s Lubošem Sádovským z Jablonce nad Nisou ( 37:07).

Nejstarším účastníkem v kategorii nad 70 let byl Milan Vorel ze Slatiňan (78 let). Vyhrál ji Jirka Javůrek z Horního Maršova za 44:18.

Pro zajímavost více jak dvacet let zde drží traťový rekord legendární Jičíňák Lubomír Pokorný – 29:44, který zde vyhrál naposled před třinácti. Ve své sbírce běžeckých úspěchů má medaile z Běchovic, ale i z dráhových atletických domácích šampionátů.

Nyní vede v Jičíně svoji běžeckou skupinu. Tehdy to byl poslední start další legendy – Jirky Tomana z Hradce Králové, který o následujícím víkendu zemřel při dopravní nehodě. Jirka mimo jiné jako nováček ve čtyřicátnících doběhl čtvrtý v kategorii v Běchovicích.