Za rekordní běžecké účasti proběhl úvodní závod letošního Iscarex Cupu v Kunčině u Moravské Třebové. Rekordní byl i čas nejlepší ženy. Desetikilometrovou silniční trať čtvrtého ročníku Deseti jarních kilometrů, letos počasí odpovídalo názvu, dala vítězka kategorie 35 – 44 let Hana Švestková Stružková (na foto) v novém traťovém rekordu 37:55 minuty, předchozí čtyři roky starý výkon překonala o čtyři minuty.

Celkově druhou ženou byla vítězka kategorie 45 – 54 let Jana Matyášová z Dolní Dobrouče za 42:44, druhá v této kvalitně obsazené grupě byla Markéta Černá z Lanškrouna za 44:32 a třetí Anna Krátká ze Svitav za 45:48. Jana před týdnem startovala v závodě, kde byla v kategorii až čtvrtá, když ji porazily bývalé reprezentantky. „Celkem se těším až za rok skončím do další, to pak bude běžecká pohoda,“ konstatovala s úsměvem.

Určitě méně radosti z toho skoku bude mít letošní nováček v kategorie nad 55 let Eva Jirásková z Lanškrouna, která ji s přehledem za 50:04 vyhrála. Letos startovala ještě v Úpické desítce, v konkurenční Velké ceně východních Čech, a rovněž tam byla bezkonkurenčně nejlepší, takže se dá očekávat její celoroční atak v obou soutěžích.

V závodě mužů scházelo Petru Zimolovi z Nového Města na Moravě osm sekund k překonání traťové rekordu domácího Ondřeje Svobody rovněž z roku 2016 – 34:23. Až do koncovky musel bojovat s Martinem Jorem z lanškrounského Runsportu, který byl druhý i v roce 2016, tehdy dal 35:09, letos 34:30. Třetí byl Pavel Pešek za 35:14.

Čtyřicátníky vyhrála Radek Hejl (35:03), padesátníky Aleš Stránský (37:39), s přehledem porazil Zdeňka Moravčíka, který za mlada běhal desítku pod 30 minut. Pro vítězství v šedesátnících si přijel z Machova, obce na polských hanících až za Náchodem, Vítězslav Šolc 43:59 a nad 70 let vyhrál letos sedmdesátiletý maratonec, který získal nejrychleji sto čárek, Míra Krummer – 52:33.

Se samostatným startem se uskutečnil Hobby běh na 3,8 kilometru. V něm byl nejlepší stejně jako vloni, ale letos v o více jak minutu lepším čase, Matěj Papežík (13:52). Lucie Dolečková (17:14) zde rovněž v minulých letech byla úspěšná v žákovských závodech.

Tradičně kvalitně připravený závod, neskutečné výkony předváděl po celou dobu lehce oblečený moderátor z řad pořadatelů, v samotném závěru tradičně doprovázel déšť. Zajímavá byla letos tipovací soutěž, vloni to bylo na časy nejlepšího muže a ženy, jejich součet. Letos to bylo na ty co uzavírají startovní pole, takže vítězný tip cca 2:25 hodiny byl oceněný třemi šampaňskými. A opět se losoval vyhlídkový let, který vyhrála třetí z kategorie 34 – 44 let Romana Benková (47:03) z Litomyšle.

Ani ne o dvacet čtyři hodin později, v neděli, pokračoval Iscarex Cup 2019 v olomouckém Zábřehu Během za břehem. Silniční rovinatou mizerně značenou, občas na některé křižovatce byl pořadatel, který však neukazoval neznalému kam běžet, sedmičku vyhrál Jan Janů z Hvězdy Pardubice a Lenka Dušková z Iscarexu.