Letos se pořadatelé do závodu řádně opřeli. Od ledna třeba každý týden na stránkách půlmaratonu zveřejňovali rozpis tréninku, aby se ti méně zkušení mohli řádně připravit. A připraveni zřejmě byli, protože nikdo nezabalil. Trochu humorně zněla zveřejněná dlouhodobá předpověď počasí, a které málokdo věřil . Prý čtyři stupně, tak to naštěstí fakt nebylo a na slunci bylo určitě blízko k dvacítce.

Silniční trať závodu vedla po startu širším centrem města a poté po cyklostezce do obce Hrušová, pak následovaly členitější pasáže vedoucí přes obec Pekla, doslova symbolický název, šlo o nejtěžší úsek, k obrátce v Cerekvici nad Loučnou.

Rekordní kapacita závodu byla naplněna i po jejím zvednutí a pořadatele operativně zaplňovali uvolněná místa třeba za vytrvalce, kteří onemocněli. Tomu odpovídaly i výkony nejlepších. „V loňském roce byl nejlepším mužem Pavel Pešek z Litomyšle s časem 1:26:50, nejlepší ženou Hana Kalousová s časem 1:59:42,“ uvedl pořadatel Daniel Prokopec.

Letošní sólo běžící vítěz z kategorie nad 40 let Jan Benko z Litomyšle dal 1:21:13. Druhý proběhl cílem další zkušený veterán Jiří Kadidlo z Moravské Třebové – 1:23:43. Celkově třetí byl vítěz mladých mužů Bořek Čejka z Chrudimi za 1:25:50.

Spolufavority závodu byla místní dvojice Karel a Tomáš Kouřilovi. „Ještě nejsme v optimální formě,“ řekl před startem tatík Karel. I když neměl naladěno byl třetím veteránem za 1:27:06. Syn Tomáš, který po polovině závodu byl kousek před otcem a ve své sbírce úspěchů má třeba prvenství v Hlineckém půlmaratonu a vítězství v maratonu v Benešově u Semil, byl třetí v mladících za 1:29:07.

Ve Vysokém Mýtě žije legendární Míra Rautenkranc. V osmdesátých letech minulého století jeden z nejlepších domácích triatlonistů, který v roce 1988 byl třetím Čechem, který dal havajského Ironmana, tehdy za 10:45 hodiny. Padesátník Mirek byl ve veteránech desátý za 1:37:19.

Alena Kriklová z Jaroměřic má půlmaratonský osobák pod 1:30 a na podzim dala maraton těsně nad tři hodiny. Momentálně dohání tréninkový výpadek, což bylo vidět před týdnem, kdy obhajovala prvenství na desítce v Kunčině, ale doběhla třetí, když ji porazila i o generaci starší veteránka nad 45 let Jana Matyášová z Dolní Dobrouče. Ale závod ve Vysokém Mýtě jí sedl a celkem přesvědčivě vyhrála za 1:37:40. „Velmi pěkná akce, na kterou mě uvrtal manžel. Super zázemí, občerstvení a celková organizace. Na trase úžasné povzbuzování od pořadatelů i spoluběžců. Jen ty vlnky na trase mi dávaly zabrat, a teplo bylo až nezvyklé.“

Druhá byla vítězka mladých žen Lenka Flídrová za 1:44:13 z Iscarexu, na kterou v koncovce vedoucí mírně do kopce tlačila domácí Renata Labová –1:44:36. „V pátek jsem byla potrénovat, a určitě to byla chyba, neběželo se mi lehce,“ řekla v cíli Lenka. Třetí mladicí byla Eva Norocelová z České Třebové za 1:48:15.

Romana Benková z Litomyšle byla před týdnem na bedně i v Kunčině v mladých veteránkách, ve Vysokém Mýtě byla druhou veteránkou za 1:51:07. Třetí místo si rozdělil litomyšlské RůžOFFky – Andrea Stejskalová a Jana Ospaldová – 1:52:40 (všechny veteránky jsou na fotografii).

Výborně připravený Vysokomýstský půlmaraton, v cíli vedle spousty dobrot i polévka, pivko a účastnická medaile, přinesl i další příběhy. Třeba Jana Matyášová, která startovala a vyhrála kategorii padesátnic před Annou Krátkou na souběžně konaném jiném závodě, motivovala k běhání svoji spolupracovnici, a ta prošla zásadní vizuální proměnou a střihla si v Mýtě svoji půlmaratonskou premiréru v čase 2:38.

Jak už bylo zmíněno závod měl super atmosféru a závodníci, kteří uzavírali startovní pole měli vzhledem k souběhu s vyhlašováním nejlepších v cíli ještě větší aplaus než ti první. „Dík organizátorům za super běh, občerstvení i zázemí. Vše včetně počasí bylo perfektní,“ uvedl třeba na stránkách Vysokomýtského půlmaratonu Martin Horák.