Symbolické vyvrcholení měla Desítka Hvězdy Pardubice. Na stupních vítězů nejlepší muži a kolem nich se prořítil do cíle nejstarší účastník závodu a současná největší běžecká legenda Jikra Soukup. Desítku v 92 letech dal 2:09 hodiny.

Závod byl dříve pětadvacítka, později půlmaraton, pak patnáctka nyní po páté Desítka Hvězdy Pardubice a jako 49. ročníku Běhu osvobození. V současnosti se běhají čtyři okruhu v okolí stadionu na pardubické Dukle, při každém se probíhá přes atleticky ovál.

Předloni dal traťák Pavel Dymák z Hvězdy časem 32:26. Letos bezkonkurenčně vyhrál bývalý a nyní nový rekordman rovněž z Hvězdy Jan Janů (dříve 32:29), který si vzal rekord zpět – letos v sólo běhu 31:59.

V závodě se utkal nejlepší vytrvalec Pardubicka s hradeckou dvojkou Kamilem Krunkou, který na nedávném českém šampionátu v dráhovém běhu na deset kilometrů vybojoval bronzovou medaili, stříbrnou získal jeho oddílový kolega z SK Nové Město nad Metují Dominik Sádlo.

„Zkusil jsem to po startu s Honzou, ale byl někde jinde,“ řekl k průběhu závodu Kamil, který si pak odfrknul s nejlepším čtyřicátníkem Jirkou Milerem z Mladé Boleslavi a v druhé půlce si dal také sóličko – 32:40. Třetí Jirka za 33:06. Ve finančně oceněné nejlepší pětce byl ještě Milerův kolega Jan Švadlenka 33:31 a Pražák Daniel Vejmelka –33:49. S nimi běžel v úvodu vloni druhý domácí Pavel Hladík( vloni 33:44), ale ten závod nedokončil.

Zajímavé souboje přinesla soutěž žen. Po úvodním kole vedla veteránka Jana Klimešová, ale po prvním kole se přes ní přehnala vítězná Marta Fenclová z AC Pardubice –38:50. Jana pak neúspěšně bojovala o druhé místo s Deniskou Kozákovou z Hvězdy – 40:08 a byla nakonec třetí za 40:38 . Takové bylo pořadí i nejlepších čtyřicátnic.

Celkově čtvrtá byla nejlepší mladá Linda Dušková z Hvězdy 42:57. Pátá Iva Milesová z Prahy za 43:44, také pěkná čtyřicítka. Šestá a první nad 50 let Anna Krátká z Hvězdy – 44:51 a sedmá dcera Jany Pavlína Klimešová za 45:31.

Závod byl zařazen do Velké ceny východních Čech i Iscarex Cupu, takže přinesl i zajímavé souboje ve věkových kategoriích.

Běžců nad 70 let bylo dokonce 9 a třetí místo vybojoval Víťa Jantsch (84 let) z Jablonce nad Nisou v čase 58:33. Vyhrál Jirka Javůrek z Horní Maršova za 47:05. Tradičně na kole z Hlinska přijel druhý Petr Leszkow – 55:25. Za zmínku stojí i výkon nejlepšího šedesátníka Vladimíra Vacardy z Liberce – 38:13, který porazil i nejlepšího padesátníka Romana Buriánka z Iscarexu- 39:58.

V ženách nad 50 let byla druhá Lenka Bayerová z Unhoště za 47:26 a třetí místo vybojovala Zdeňka Jonášová z Hradce Králové 50:21 před domácí Olgou Jurošovou – 50:38, která byla v polovině závodu chvilku před Zdeňkou.