8. ročník Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice, pátý závod sezony RunCzech oceněný pětihvězdičkovým certifikátem Evropské atletické asociace, ovládl v parných podmínkách Ital Yassine Rachik. Na jihu Čech zvítězil v novém evropském rekordu závodu 1:03:02 a podruhé během čtrnácti dnů znovu skončil první v RunCzech závodu v projektu EuroHeroes. Nejrychlejší ženou se stala Lilia Fisikovici, která stejně tak získala druhé prvenství za čas 1:13:29 a zaostala jen 9 vteřin za svým loňským nejlepším evropským výkonem závodu. Druhým závodem tak pokračoval projekt EuroHeroes Challenge na podporu evropské vytrvalostní atletiky.

Vítězný pětadvacetiletý Yassine Rachik běžel od pátého kilometru sám a tempo si nastavil tak, aby překonal dosavadní evropský rekord závodu Brita Lukea Traynora. Ten nakonec vylepšil o 38 vteřin. Rachik tak bere do žebříčku EuroHeroes druhé vítězství v řadě po Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary a s 2 220 body suverénně vede pořadí. „Cítím se v obrovské formě a já věřím, že to tak bude pokračovat. Objevím se i na dalším závodu a chci zase zvítězit,” prohlásil sebevědomě Rachik. Druhý doběhl Ukrajinec Roman Romaněnko (1:04:25) a ihned za ním překvapivě Španěl Jaume Leiva Beato (1:04:37). Největší favorit závodu Luke Traynor skončil až desátý a na vítěze ztratil přes pět minut.

Lilia Fisikovici se dlouho držela ve skupince s Darijou Mykhailovou a Giovannou Epis. Nakonec v závěru ještě výrazně přidala a předběhla všechny soupeřky. „Jsem hrozně ráda, že jsem vyhrála. Od začátku jsem měla taktiku běžet na vítězství,” řekla Fisikovici. Ta je nyní na čele dámské části EuroHeroes Challenge se ziskem 2 242 bodů a chce o další skvělý výsledek bojovat také v Olomouci. Druhá doběhla na cílovou pásku Darija Mykhailova (1:13:56) a na třetím místě skončila další Ukrajinka Olga Skrypak (1:14:04).

Nejlepším Čechem Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary se stal Vít Pavlišta, jenž skončil celkově osmý s časem 1:07:59. Více než minutu na něj ztratil Jiří Homoláč (1:09:14), který nestačil Pavlištovu tempu už od začátku. Bronz bere Petr Pechek (1:11:25).

Mezi českými ženami si první příčku vybojovala Petra Pastorová (1:21:59), která mezi domácí špičkou také ovládla druhý závod za sebou. Druhou příčku bere velezkušená Ivana Sekyrová (1:23:27) a třetí místo patří nečekaně Blance Šindelářové (1:29:21).

Seriál závodů věnovaných výhradně iniciativě na podporu evropských závodníků pokračoval jasnými triumfy a o budoucích vítězích už možná začíná být jasno. „I přesto jsme nadšení z kvalitních závodů. Každou akci padají nové a nové rekordy, proto si ani lepší průběh nemůžeme přát. Jsme zatím v polovině a kvalitní pole se objeví i na dalších závodech,” nechal se slyšet ředitel závodů RunCzech Václav Skřivánek.

V sérii EuroHeroes Challenge následuje 15. června prestižní Mattoni 1/2Maraton Olomouc, závod oceněný IAAF Road Race Gold Label, který zároveň oslaví 10. výročí od svého založení. Vůbec poslední bitvou kontinentálních atletů pak bude 21. září Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem, který zakončí malé “vytrvalostní mistrovství Evropy”.

Hlavního závodu se dohromady účastnilo 3 442 běžců. Součástí Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice byl také odpolední nesoutěžní dm rodinný běh, který byl zcela naplněný a zúčastnilo se jej 3 040 tisíce dětí a dospělých.