Již 89. ročník má za sebou nejstarší maraton v Evropě, Mezinárodní maraton míru v Košicích. Letošní závod ozdobili traťové rekordy Keňana Lawrence Kimaiyoho a jeho krajanky Hellen Mugové. Zatímco vítěz mezi muži zůstal jednu vteřinu za hranicí 2:07, nejrychlejší žena o vteřinku pokořila hranici dvou a půl hodiny.

Jeden rekord byl jasný už v době, kdy se závodníci vydali na trať. Ve všech závodech konaných u příležitosti maratonu se přihlásilo rekordních 7 351 účastníků z 52 zemí.

První čtyři překonali „traťák“

Hlavní závod, maraton, byl letos svižný již od začátku, mezičas na konci prvního kola 1:03:53 dával naději na traťový rekord. Zhruba do třicátého kilometru běžela vedoucí osmička pohromadě, pak se ale roztrhala a na čele zůstala jen trojice Kimaiyo, Ruto a Baaru. O dalších šest kilometrů později nastoupil pozdější vítěz a náskok si udržel až do cíle. V cílové rovině si pak v souboji o stříbro vedl lépe Baaru.

Dvaadvacetiletý Kimaiyo zlepšil traťový rekord o více než o minutu a půl. Předchozí rekordman, rovněž Keňan Gillbert Chepkwony, běžel o 1:32 pomaleji. Na účet vítěze přijde prémie 15 000 Euro. Mohlo to být ještě o pět tisíc více, kdyby padla hranice 2:07. Nechybělo mnoho.

Vítěz v cíli přiznal, že se na tento závod připravoval již od ledna a k traťovému i osobnímu rekordu (ten si vylepšil o 4:45) mu pomohlo také počasí, od začátku závodu se prý cítil výborně a věřil, že může vyhrát. Na čtvrtý maratonský pokus se konečně dočkal vítězství. Jedná se o 75. jméno, které se objeví na podstavci sochy maratonce na Náměstí MMM v Košicích.

Letošní závod byl extrémně rychlý, traťový rekod překonalo hned kvarteto nejrychlejších. Na dalších místech se seřadili Keňané v pořadí Philemon Baaru (2:07:49), Evans Ruto (2:07:49), obhájce vítězství Elijah Kemboi (2:07:51) a Bellor Yator (2:08:39). Není divu, že letos vyhrál Keňský závodník v Košicích již podesáté v historii.

Mugová: první žena pod 2:30

Hellen Mugová naopak hranici pro získání finanční prémie těsně prolomila a tak se může těšit nejen z prvenství v prestižním závodě, ale také z odměny 10 000 Euro. Druhá skončila Marina Domancevičová (2:31:29), která se na stříbrnou příčku probojovala v druhé polovině závodu a na stupních vítězů je doplnila Etiopanka Ehitu Kirosová (2:33:43).

Mugová se ujala vedení hned od startu a už na metě půlmaratonu (2:12:11) vedla o minutu a půl. V druhé polovině sice mírně zpomalila, ale vítězství si vzít nenechala. Závod prý pro ni nebyl nijak těžký.

Mistři Slovenska? Urban a Pentuchová

Na trati se bojovalo také o titul mistra Slovenska. Vyhrál Jozef Urban (JM Dermolex Bardejov) v čase 2:25:34 a získal tak první titul na královské distanci. V cíli si pochvaloval výbornou tříměsíční přípravu i taktiku, jejíž smysl byl nedržet se Imricha Pástora.

Hlavní favorit, čtyřnásobný mistr Slovenska Imrich Pástor (TJ Obal servis Košice) doběhl s časem 2:38:15 až na třetím místě za klubovým kolegou, bývalým chodcem a účastníkem olympiády Róbertem Valíčkem (2:33:59).

Roli favoritky beze zbytku splnila Ingrid Pentuchová (JAS Bardejov) a díky času 2:55:58 přidala do své sbírky titulů domácí mistryně i čtvrtý. Předchozí má z let 2008, 2009 a 2010.

Souběžně s maratonci běželi i závodníci na trati půlmaratonu. Zde vyhrál s časem 1:10:31 Tibor Sahajda (TJ Obal servis Košice), mezi ženami vyhrála Anna Wojná z Polska (1:18:43). Na třetím místě doběhla česká zástupkyně Renata Hájková v kvalitním čase 1:24:53.

A co Češi? Nejrychlejšími Buriánek a Martincová

Z českých zástupců se nejvíce dařilo Mirkovi Buriánkovi (DB Labroxer), který maraton zvládl za 02:51:02. Druhým Čechem v cíli byl Roman Poláček (02:52:38), třetím pak Jiří Doucha z Hvězdy Pardubice – 2:59:59.

Pěkný výkon podala nestárnoucí Ivana Martincová z AC Moravské Slavie Brno. Mezi ženami skončila na solidním 7. místě s časem 03:08:55 a rozdílem třídy vyhrála svou kategorii W40.

Obdiv si také zaslouží letos 70ti letý Slovák Vincent Bašista, maratonskou trať zaběhl za neuvěřitelných 03:17:16! Známý slovenský politik Mikuláš Dzurinda dosáhl času 03:29:06.

Další Češi, kteří maraton doběhli (podle absolutního pořadí):

Muži: Vondrák Zbyněk, Fritscher Adam, Bulín Martin, Škaroupka Jan, Martinec Otakar, Kuben Jaroslav, Uher Ondřej, Bil Jaroslav, Klapka Vlastík, Bednář Zbyněk, Březina Roman, Bubla Daniel, Krejzl Henrich, Gončár Jiří, Pavlík Jiří, Pálenský Milan, Fiala Enrico, Bárta Marek, Průša Jiří, Macků Jaroslav, Selucký Zbyněk, Dušánek Rudolf, Jorníček Petr, Harapát Radim, Oksner Jiří, Kment Martin, Jonáš Vít, Holub Jiří, Budík Karel, Hrček Petr, Čepura Jiří, Štancl Tomáš, Kára Jaroslav, Vostrý Miroslav, Hrkel Tomáš, Pataky Július, Cincura Jiří, Král Vlastislav, Gerec Miroslav, Raszyk Jiří, Lenhart Vít, Gerec Jaroslav, Majerník Róbert, Maceják Pavel, Antala Michal, Matoušek Luděk, Skácel Jindřich, Obšil Přemysl, Gala Jan, Ransdorf Jiří, Šolc Martin, Soták Ján, Zejda Ivo, Adamec Petr, Turek Michal, Fiala Jiří, Podžorný Ervin, Hošťálek Pavel, Žídek Roman, Máčala Jaroslav, Prchal Lukáš, Marek Pavel, Březina Jiří, Pecka Jaroslav, Barcal Oldřich, Hrubý Milan, Fuksa Karel, Trnka Pavel, Burian Josef, Krejsa Josef, Osladil Miroslav (nedoběhl), Forejt Miroslav (nedoběhl), Ježek David (nedoběhl), Franz Luděk (nedoběhl).

Ženy: Gruberová Markéta, Rydvanová Tereza, Spurná Ivana, Hofmanová Jana, Váchová Lenka, Burešová Zdeňka, Procházková Irena, Uhlířová Barbora, Dorovská Jitka, Cupalová Eva, Podmelová Vilma (nedoběhla).

Na článku spolupracoval Rostislav Bažanowski.

Foto – Teraz.sk

Foto – Korzár.sk

WEB ZÁVODU

Autorem článku je Martin Singr, mladý běžec ze středních Čech. Nyní studuje ČZU v Praze a v tomto městě také trénuje, o víkendech jej lze vidět pobíhat v okolí Rychnova nad Kněžnou nebo Sedlčan.