Když svět oběhne zpráva, že běžec zemřel na infarkt, jako se to stalo před několika měsíci Micahovi Trueovi během ultramaratonu, spousta lidí začne přemýšlet, zda není běh na tak velké vzdálenosti škodlivý.

Mohl snad maratonský trénink poškodit srdeční sval u 58 letého muže? I tyto otázky se valí na lékaře a vědce, kteří se těmito tématy zabývají. Výzkumy ale naznačují, že u všech běžeckých vzdáleností je velmi nepravděpodobné, že by právě kvůli běhu mohlo dojít k úmrtí. Bohužel ojediněle se s tímto setkáváme.

Nová studie publikovaná nedávno v The American Journal of Sports Medicine shromáždila veřejně přístupné údaje o účasti a úmrtích v průběhu nebo bezprostředně po skončení každého známého maratonu ve Spojených státech v letech 2000 až 2009.

Dr. Julius říká pro deník The New York Times: “Maratonská úmrtí nejsou hlášena, protože lékaři nejsou ze zákona povinni oznamovat informace o úmrtí během maratonů místním zdravotnickým orgánům.“

Vedoucí výzkumu se tedy musel obrátit na zpravodajství, protože právě pro média představuje úmrtí při maratonu senzaci. Dr. Pham říká: “Smrt prodává. Desítky tisíc lidí maraton dokončí úspěšně, ale lidé slyší jen to, že někdo při maratonu zemřel.“

Vědci zjistili, že v roce 2000 dokončilo zkoumané maratony asi 299 000 lidí, v roce 2009 to bylo dokonce 473 000 běžců. Procento úmrtí zůstalo stejné a stále extrémně malé. V průběhu závodu nebo 24h po maratonu zemřelo celkem 28 lidí. Většina z nich byli muži a příčinou úmrtí byly především srdeční potíže. Tato čísla se dají reprodukovat také tak, že připadá méně než jedno úmrtí na 100 000 závodníků.

„Naše údaje jasně ukazují, že pro drtivou většinu běžců je maraton bezpečný,“ říká Dr. Pham a „domnívám se, že mnohé běžce tato aktivita uchránila před možným infarktem, který mohl být způsoben sedavým způsobem života a nezdravým životním stylem.“

Dr. Thompson ale dodává: „Genetika, viry, špatné návyky, špatná strava nebo prostě smůla. To vše může přispět k ucpávání tepen nebo k poškození srdce, jako je například kardiomyopatie, kterému prostě nelze zabránit.“

Micah True trpěl dle pitevní zprávy právě kardiomyopatií, jejíž původ není znám.

„Máte-li jakékoli příznaky srdečních potíží, jako je bolest na hrudníku, závratě nebo neobvyklou únavu, měli byste samozřejmě navštívit svého lékaře,“ říká Dr. Pham.

Dr. Thompson souhlasí a dodává, že on běhal maratony proto, že je miloval, ne proto, že by si myslel, že jde o nejzdravější způsob života. „Bylo to příjemné a běhání mi bude velmi, velmi chybět.“

Zdroj: The New York Times, The American Journal of Sports Medicine