S Alešem Mikem jsme začali spolupracovat v lednu minulého roku. Přišel jako bývalý půlkař a po dohodě jsme začali směřovat trénink na dlouhé tratě. Postupně si vylepšoval osobní rekordy od 5 000 m po maraton, ve kterém měl v prvním roce vytrvalostního tréninku premiéru.

Na medaile v Mistrovství republiky zatím nedosáhl, výborné ale je, že na všech zahraničních startech si udělal osobáky (Mistrovství Slovenska na dráze, Ras Al Khaimah Half Marathon, BMW Frankfurt Marathon, ČSOB Bratislava Marathon), vyhrál s vylepšenými traťovými rekordy například Městský běh Karvinou, Kobeřický půlmaraton, osobní rekord na Hornické desítce.

S Petrou Pastorovou jsme začaly trénovat letos v lednu. Do té doby už měla v nohách i závod na 100 km. Domluvily jsme se, že tuto trať na dlouho vynecháme. Petra si také postupně zlepšila osobní rekordy na všech dlouhých tratích od 5 000 m po maraton. Stala se mistryní republiky v maratonu i půlmaratonu. Vyhrála nominační závod v běhu do vrchu pro MS, kde skončila 18. a byla nejlepší z našich žen.

Šárka se mnou zatím trénuje krátce, na nejkratších tratích je docela rychlá. Ale projevují se u ní svalové dysbalance, ze kterých vznikl zdravotní problém, a momentálně ji omezil v tréninku. Než se mnou začala trénovat, vyzkoušela si i běh na 24 hodin. Také jsme se domluvily, že ultra zatím vynecháme.

Rezervy

Všichni tři si museli zvykat na systematický trénink – natrénovat všechna pásma, udělat základ, aby byla výkonnost stabilní a ne jednou za rok jeden výkon. V tréninku si umět máknout když je třeba a odpočívat, kdy je to možné tzn. jen s co nejmenším úsilím splnit a našetřit na náročné tréninky.

Potřebovali zpevnit celé tělo, získat sílu a nezanedbávat ani cvičení. Pro Aleše byl typ mého posilování nový, některé cviky taky. Na trénink odrazů si navykal opatrně. Petra nebyla zvyklá posilovat vůbec, SBC neznala, odrazy také ne.

Aleš i Petra mají rezervy v rychlosti. Petra markantněji. U ní je stěžejní změnit styl a zrychlit se. Vytrvalostně je na tom zase lépe než Aleš. Vytrvalost se u ní letos využila – prodala vše na 100 % na PIM, teď jde o to, aby z toho dále nežila, protože na další výkony potřebuje běhat daleko, daleko těžší tréninky.

Šárka Macháčková na to, že začínala pozdě s běháním, na tom není špatně. Teď je důležité, aby se zjistilo, co jí dělá zdravotní problém, vyřešil se, a tím se eliminovalo nové zranění. Je velmi šikovná, ale zatím má smůlu.

Cíle pro sezónu 2013 jsou pro každého jasné – zlepšovat se

Se Šárkou budeme plánovat až se zase bude moci pustit do trénování.

Aleš 10 000 m pod 31 minut. Půlmaraton pod 1:10, čím víc, tím lépe a maraton posunout dále pod 2:30. Aleš možná letos ještě maraton poběží, takže jasnější plány budeme mít až pak.

Petra 10 000 m pod 35 minut, půlmaraton pod 1:17 a maraton a s tím související MS v Moskvě bude záležet, jaký limit bude stanoven a jak se zrychlí. Běhy do vrchu jsou pro ni smysluplné jen nahoru, ty, které se střídají se seběhy, pro ni nejsou ideální.

Autorkou článku je Alena Peterková, několikanásobná mistryně republiky a držitelka českých rekordů na 10 000 m, půlmaraton a maraton.