V sobotu 4. června 2011 se v jihočeských Nových Hradech konal 2. ročník běžeckého závodu Silva Nortica Run. Pokud by jste někdo zcela nerozuměli tomuto názvu, tak „silva nortica“ v latině znamená „severní les“.

Akce se zúčastnilo 381 závodníků ze 7 zemí (ČR, Rakousko, Slovensko, Německo, Maďarsko, USA, Francie), přihlášeno bylo okolo 450 běžců. Závodníky čekala kopcovitá trať, jejíž náročnost umocňovalo horké počasí typické pro počátek června. Běželo se po asfaltové silnici, lesních pěšinách, polních a lesních zpevněných cestách panenskou krajinou Novohradských hor.

Občerstvovací stanice byly rozmístěny každých 5 km. Běžci si mohli vybrat, zda se zúčastní ultramaratonu, maratonu, 1/2 maratonu nebo štafetového maratonu dvojic.

Mammuth Ultramarathon 85 km

Mammuth Ultramarathon byl hlavní závod tohoto běžeckého víkendu a byl zároveň mistrovstvím České republiky v Ultratrailu. Na start ultramaratonu nastoupilo 72 mužů a 11 žen. Časový limit byl 12:30 hodin. Startovalo se na hraničním přechodu Nové Hrady – Phyrabruck, kde byl i cíl.

Mezi muži si pro vítězství podle předpokladů doběhl Daniel Orálek (AC Moravská Slávia Brno) v čase 6:26:20 hodin, který potvrdil roli favorita a obhájil loňské prvenství. Svůj loňský čas vylepšil o 7 minut. Na 2. místě skončil Josef Siegel (AC Choceň), který náročnou trať zdolal za 7:11:43 hodin a třetí doběhl Jiří Mašita (Spartak Praha 4) v čase 7:23:31 hodin.

Mezi ženami si pro prvenství doběhla Markéta Gruberová časem 8:23:09 hodin před Alenou Žákovskou, která doběhla v čase 8:58:55 hodin. Třetí byla Jaroslava Krausová časem 9:40:43 hodin.

Craft Marathon ovládli Rakušané

Maraton odstartoval na lyžařském stadionu Karlstift v Rakousku, cíl byl na hraničním přechodu Nové Hrady – Phyrabruck. Na start maratonu se postavilo 93 mužů a 9 žen. Časový limit byl 6:30 hodin. Na start maratonu se postavilo 93 mužů a 9 žen.

Mezi maratonci zvítězil rakouský vytrvalec Christian Haslinger časem 3:07:03 hodin, který na 2. místo odsunul svého krajana a loňského vítěze Alexandera Frühwirtha. Ten doběhl druhý v čase 3:08:26 hodin. Na 3. místě skončil Michal Kovář časem 3:08:54 hodin. Mužský maraton byl velmi vyrovnaný, rozdíl mezi vítězným Haslingerem a bronzovým Kovářem byl necelé 2 minuty.

V závodě žen zvítězila Radka Zbíralová (MK Kladno) časem 3:46:12 hodin před Helenou Vavrušovou, která maratonskou trať zaběhla za 3:56:08 hodin. Na 3. místě se umístila Hana Breburdová v čase 4:23:39 hodin. Mararton ablolvoval i Petr Hrček, který v den svých 50. narozenin běžel svůj jubilejní 300. maraton. Petr skončil celkově na 29. místě časem 4:00:12 hodin.

INOV-8 Half marathon

Půlmaraton maraton odstartoval v 11.00 hodin na náměstí v rakouském městečku Harmanschlag, cíl byl na hraničním přechodu Nové Hrady – Phyrabruck. Časový limit pro 1/2 maraton byl 3:30 hodin. Na start se postavilo 137 mužů a 47 žen.

Mezi muži zvítězil Daniel Smělý (Sokol Veltěž) v čase 1:28:26 hodin před Hynkem Frauenbergem, který 1/2 maraton zvládl za 1:29:21 hodin. Na 3. místě se umístil Ivo Havlíček časem 1:29:32 hodin.

V závodě žen zvítězila Kateřina Kriegelová v čase 1:37:06 hodin před Kateřinou Štěpanicovou (TJ Tesla Brno) – 1:45:06 hodin, na 3. místě se umístila Kateřina Teplá (Nadace na ochranu zvířat) – 1:47:04 hodin.

CRAFT Gemini Marathon

Gemini je latinský název pro souhvězdí blíženců. Jde o štafetový závod určený pro dvojici běžců, délka tratě 2×42,195 km, tedy každý z dvojice běží vzdálenost klasického maratonu. Časový limit pro dvojici je 12:30 hod. Startovalo se na hraničním přechodu Nové Hrady – Phyrabruck, kde byl i cíl. Štafetového maratonu se zúčastnilo 6 dvojic.