Jerzy Kukuczka jako druhý člověk (po Reinholdovi Messnerovi) na světě zdolal všech 14 osmitisícovek. Trvalo mu to 8 let a 11 měsíců, což je dosud rekord v rychlosti zdolání všech osmitisícových vrcholů. Všechny výstupy s vyjímkou výstupu na Mount Everest uskutečnil bez umělého kyslíku. Většinu výstupů uskutečnil v zimě nebo novými cestami a proto bývá mnohdy považován za nejlepšího horolezce 20. století. Zahynul 24. října 1989 při výstupu na Lhotse jižní stěnou ve výšce asi 8200 m, když nevydrželo lano a on se zřítil do hloubky asi 2 km.

První červnový víkend proběhl v polských Katowicích 4. ročník Katowického běžeckého festivalu, který se koná na počest tohoto legendárního polského horolezce. Cílem akce bylo připomenout si jeho památku a podle jeho vzoru překonat hranice svých možností.

Hlavním závodem byl ultramaraton – běh na 48 hodin, dále byla možnost absolvovat 24-hodinový závod nebo maraton. Běžecký festival měl mezinárodní obsazení, zúčastnili se ho ultravytrvalci z Polska, Ukrajiny, Běloruska a Maďarska. Obě ultra akce se uskutečnily na rovinatém okruhu o délce 2.500 m v krásném prostředí parku.

48 hodin

V kategorii mužů padaly osobní rekordy jeden za druhým. Zvítězil Stanislaw Giemza (AZS AWS Katowice), který uběhl 325,695 km. Stanislaw Giemza, mj. vítěz loňského nočního ultramaratonu na 100 km z Bydgoszcze, si vylepšil své osobní maximum o 35 km! Druhý skončil, vítěz loňského Czeromaratonu Bydgoskiego, Mariusz Szostak (AZS AWS Katowice) výkonem 315,931 km. Pro třetí místo si doběhl Piotr Horala (Wroclaw), který uběhl 310,394 km. Svůj osobní rekord si vylepšil o neuvěřitelných 90 km! Piotr Horala má ve svých 27 letech na svém kontě více než 100 maratonů a uktramaratonů a v minulosti se zúčastnil i Porubského dvojmaratonu v Ostravě.

V závodě žen se žádné překvapení nekonalo. Svou suverenitu potvrdila Aleksandra Niwińska (AZS AWS Katowice), která uběhla 250,000 km a obhájila tak své loňské prvenství. Na druhém místě doběhla Agnieszka Mizera (AZS AWS Katowice) – 205,000 km a výkonem rovných 200,000 km si pro bronz doběhla Malgorzata Dziobkowska . Běhu na 48 hodin se zúčastnilo 30 ultravytrvalců, 26 mužů a čtyři ženy.

24 hodin

V běhu na 24 hodin zvítězil Piotr Sawicki (9. Dywersyjna) výkonem 205,153 km před Dariuszem Kondrackim (Czestochowa), který uběhl 192, 819 km. Třetí místo vybojoval Pawel Szynal (LKS Olymp Blonie) výkonem 183,696 km.

V kategorii žen zvítězila Ewelina Basiak (Katowice) s 140,182 km, druhé místo brala Aneta Gapińska (Asprod Kliniska), která uběhla 122,716 km. Na třetí stupínek vystoupila Agnieszka Śmiejka (Chorzów) s 72,680 km. Čtyřiadvaceti­hodinovky se zúčastnilo 16 ultravytrvalců, 13 mužů a 3 ženy.

Maraton Jerzego Kukuczki

Maraton se běžel na okruhu o délce 4,2195 km, běželo se tedy 10 kol. Mezi muži zvítězil Grzgorz Pituch (KS Wysoka) časem 3:03:14 před Adamem Jagielou (TKKF Jastrzab Ruda Slaska), který trať uběhl za 3:15:38. Třetí byl Tomasz Maślanka (TKKF Ruda Slaska) – 3:19:43.

Mezi ženami se nejvíce prosadila Dorota Szeszko (TKKF Ruda Slaska), která zvítězila v čase 4:20:30. Druhá skončila Anna Niwińska (Chojnów) – 4:37:38, na třetím místě pak Alina Niwińska (Chojnów), která maratonskou trať absolvovala za 4:37:41.

Autorem příspěvku je Libor Svozil, člen Maraton klubu Seitl Ostrava, jehož oblíbenou disciplínou jsou tratě delší než 42,195km. Jeho druhou vášní je metalová hudba.