Tak jsme na přelomu roku. Je to hrůza, jak to letí. Počasí dnes máme skoro stejné, jako před 24 lety. Dívám se do svého deníku a bilancuju.

Pro zajímavost, v roce 1988 jsem naběhal celkem 8.116 km, což představovalo 594 hodin, dalších 92 hodin jsem věnoval strečinku a posilování, průměr jsem měl 4:25min./km a podíl kvality byl 39,3 %.

Není od věci si občas zrekapitulovat, člověk si pak uvědomí, že běhání věnoval 1/3 celoroční pracovní doby, kterou mu nikdo nezaplatil, v nejlepším případě když se zadařilo, tak z toho byly froté ponožky, batoh, tričko a v nejlepším pohár z broušeného skla.

To byla naše doba. První peníze se v Česku na závodech objevily až v roce 1990, do té doby to byl buržoazní přežitek.

V Silvestrovském týdnu jsem naběhal 157 km.

NE 25 km volně

Tak máme tu hrůzu za sebou. Návštěvy, oslavy, obžerství. Ruku na srdce, kdo přes svátky nepřibral? Myslím, že nás bude tak 10%.

Na rozdíl od nás rekreantů, závodní běžec musí být v záležitosti stravy hodně disciplinovaný. Vzpomínám na doby, kdy jsem to běhání tzv. opravdu žral, a tehdy jsem byl na sebe hodně tvrdý, hlavně v období přípravy a v době závodů jsem nepozřel nezdravé sousto a kromě piva jsem ani alkoholu neholdoval. Jedině výjimečně po závodě, kdy to napětí potřebovalo povolit, se bouchalo šampáňo.

Řekl bych, že v letech 88 – 94 jsem byl vzorným sportovcem. Jedno je jisté, kdo chce dosáhnout na vyšší cíle, musí dodržovat životosprávu, jinak se dře zbytečně.