Již po desáté se nejen Brňáci sešli u tuřanské sokolovny, aby oslavili Nový rok během. Na startu ve 13hod byl napočítán rekordní počet 113 běžců, kteří se posléze vydali slavkovským bojištěm na Mohylu míru a zpět.

Trasa vede po hlavní silnici směrem na Slavkov u Brna, probíhá přes Dvorska a Kobylnice. U sokolnické bažantnice začíná zdánlivě nekonečné stoupání až na vrchol Prackého kopce, ve kterém musí závodníci zdolat převýšení 120 m. Po oběhnutí Mohyly míru se vrací zpět, aby netrpělivě vyhlíželi s přibližujícím se tuřanským kostelem Zvěstování Panny Marie konec závodu. A že se v nekonečné rovině jeho typická silueta zvětšuje jen velmi pomalu!

Závod neměl jasného favorita, brněnská atletická špička na startu tentokrát chyběla. Proto se dlouho taktizovalo, úvodní kilometry absolvovala asi 8členná čelní skupina společně ve velmi vlažném tempu. Až poté se začalo závodit.

V kopci na Mohylu míru se utrhl brněnský Jiří Petr a svůj náskok dál zvyšoval. Zvítězil za 1:19:24. Při pohledu do běžeckých tabulek je patrný obrovský progres tohoto závodníka (ročník 1979). Ještě před 2 roky běhal desítku běžně za 40 minut. Letos již zvládl Pražský maraton pod 3 hodiny a především o sobě dal vědět pěkným 14. místem na běhu Vokolo Príglu.

Za Petrem doběhl s téměř dvouminutovým odstupem Pavel Dvořák z Biatlonu Prostějov (1:21:11), který si pohlídal stříbrnou pozici před Tomášem Bednářem (Triexpert Team – 1:21:31).

V ženách, u kterých v závodě nebyly rozlišovány věkové kategorie, neměla konkurenci Jiřina Kociánová (AHA Vyškov). I když v posledních 5 kilometrech značně zpomalila a závod v podstatě doklusala, zvítězila s přehledem za 1:31:04. Do poslední chvíle byl zajímavý souboj o druhé místo mezi Simonou Vykoukalovou (Rocktechnik Triatlon – 1:36:36) a nakonec o 5 sekund pomalejší Lindou Beniačovou (bez příslušnosti).

Pro úplnost doplníme ještě vítěze mužských veteránských kategorií. Čtyřicátníky vyhrál Josef Smolka z Brna-Bohunic (1:28:52) před Františkem Slatinou z Brna (1:29:48).

V padesátnících podal skvělý výkon Miroslav Nosek (Fit Centrum Průvan), který závod absolvoval za 1:27:54. Přitom podle běžeckých tabulek zatím neběžel desítku pod 40 minut. Druhý v této kategorii byl Ladislav Rozman (Cyklo Lasl Brno – 1:29:08). Dlouho běžel ve skupině s Noskem, ale za Kobylnicemi v posledních 5 km závodu začal ztrácet.

Nejstarší kategorii vyhrál Jiří Brtník z Babic nad Svitavou (1:42:01) před brněnským Iljou Knotkem (1:44:47) a známým blanenským veteránem Alešem Stráníkem (1:45:28).

Foto 214× – mag80.rajce.id­nes.cz

Foto 119× – lenf.rajce.id­nes.cz

Autorem článku je Josef Šitka, běžec žijící v Drnovicích u Vyškova. V loňském roce úspěšně dokončil studia na Masarykově universitě v Brně. Jeho vášněmi kromě běhu jsou hory, film, Polsko a hokejový Vsetín.