Kondiční běžecké testy se vracejí do Smetanových sadů. Přijďte si zaběhat i vy Běžeckou akci určenou pro širokou veřejnost, která byla velmi populární především v osmdesátých a na začátku devadesátých let minulého století, se rozhodla oživit olomoucká Liga stovkařů.

První setkání běžeckých začátníků i pokročilých borců se uskuteční ve Smetanových sadech už zítra v 17:30 hodin. K otestování jejich aktuální formy jsou připraveny změřené trasy o délce 1000 a 3000 metrů, pro děti pak stometrová rovinka.

„Běžecké kondiční testy jsou akcí pořádanou pro zájemce o zdravý pohyb z řad veřejnosti, tedy pro začínající a kondiční běžce, ale i pro výkonnostní sportovce. Cílem je zaklusat si v kolektivu, přijít tomuto sportu na chuť a zkontrolovat si svou formu na změřené trati,“ vysvětluje organizátor akce Jiří Valachovics z pořádající Ligy stovkařů Olomouc, která si obnovením Kondičních běžeckých testů připomíná třicet let své existence.

Jedinou podmínkou startu je podle Valachovicse dobrý zdravotní stav, přičemž lékařská prohlídka se nevyžaduje. Omezena není ani věková hranice běžců. „Test není závodem, každý běží podle svých schopností s cílem zvyšovat si svou kondici, kterou si může ověřit právě na běžeckých testech v parku,“ doplnil Valachovics s tím, že pravidelná účast na testech může být důležitou součástí přípravy třeba na červnový Olomoucký 1/2maraton nebo na jiný velký běžecký závod.

Poběží se po přesně změřených tratích o délkách 100 metrů (předškolní děti), 1000 metrů (školáci a začátečníci) a 3 kilometry (kondiční a výkonnostní běžci). Každý účastník obdrží na vyžádání svůj tréninkový deníček, do kterého si může zapisovat časy dosažené na zvolených tratích během všech Běžeckých kondičních testů, kterých se v daném roce zúčastní.

Prezentace běžců se bude konat vždy u hudebního altánu v Rudolfově aleji ve Smetanových sadech, zázemí v podobě toalet či šaten v případě nepříznivého počasí je v nedaleké Restauraci Fontána. Startovné se nevybírá a všichni, kdo absolvují alespoň šest testů v roce, obdrží od pořadatelů drobnou odměnu.

Obnovení testů umožnil Lize stovkařů grant ve výši 45 tisíc korun od společnosti Nestlé a také podpora od města Olomouc a Olomouckého kraje. První obnovené Kondiční běžecké testy se uskuteční v olomouckých Smetanových sadech ve čtvrtek 21. března se starty v 17:30 a 18 hodin.

Další díly pak budou následovat 4. a 18. dubna, 2., 16. a 30. května a 13. a 27. června. Podzimní část letošní série začne 5. září, následovat budou termíny 19. září a 10., 17. a 31. října.

„Do budoucna bychom jednotlivé akce chtěli ještě zatraktivnit pro běžce zajímavým doprovodným programem. Například 18. dubna bude součástí testů také dětský závod v rámci námi pořádané Malé ceny mladých vytrvalců. Na některý další termín bychom chtěli domluvit třeba krátkou zábavnou přednášku běhajícího lékaře, prezentaci běžeckých bot či osobní účast někoho z české závodnické špičky, v případě zájmu i s malou improvizovanou autogramiádou,“ poodhalil plány pořadatelů Jiří Valachovics.


Autorem článku je Adam Fritscher, olomoucký patriot, kterého můžete v Olomouci potkat i při jiných sportovních událostech než jsou běžecké akce. Mimo jiné je také šéfredaktorem zpravodajského portálu www.nejlepsi-adresa.cz