Malá vesnice nedaleko Ostravy opět po roce zažila běžecký svátek. Konala se zde Dolnolhotská desítka. Vzhledem k tomu, že byl závod pořádán jako Mistrovství Moravy a Slezska mužů a žen v silničním běhu na 10 km a je součástí Moravskoslezského a českopolského běžeckého poháru RYBOST 2013, sjelo se tady rekordních 306 běžců.

Pořadatelé taky provedli proti minulému roku několik změn, které vedly ke zkvalitnění webu závodu. Zájemci měli možnost přihlásit se online už dva měsíce předem. Velkým lákadlem ovšem byla tombola, ve které účastníci mohli kromě jiného vyhrát jízdní kolo nebo dokonce letecký zájezd pro dva v hodnotě 20.000,–Kč.

Organizátoři v propozicích uvádějí, že se jedná o rovinatou trať, ale stoupání mezi 4. a 5. kilometrem trošku náročnější je. Co si budeme povídat. Tomu odpovídaly i časy.

Podle předpokladů se o první a druhé místo podělili dva Keňané z maďarského Benedek Teamu Kipkorir Wycliffe Biwot (30:39) a Henry Kemboi (31:32). Byla to vlastně jednoznačná záležitost Biwota, vyhrál stylem start-cíl.

Třetím v cíli byl Jakub Bajza z AK Kroměříž, který byť také osamocen, zvládl závod celkem v pohodě za 31:56.

„Začínám se po zranění pomalu dostávat do tempa. S tratí jsem žádné problémy neměl a závod jsem odběhl v podobném tempu jako Pardubický půlmaraton. Poslední kilometr jsem vystupňoval na 3min./km. Nemám teď žádné konkrétní plány, kterých závodů se zúčastním, ale budu vyhledávat dobře sponzorované akce, ať si můžu vydělat nějakou tu kačku, když teď nemám žádného sponzora,“ řekl při vyhlašování vítězů vždy usměvavý Kuba. Dneska si vyběhal 3000,–Kč, takže byl spokojený.

Organizátoři se v tomto celkem vyznamenali, na odměnách vyplatili 30 000,–Kč.

Ženy. První dámou v cíli byla keňská závodnice Christine Chepkemeiová (Benedek Team – 38:07) před Slovenkou Lubomírou Maníkovou z AK Spartaku Dubnica – 38:39 a Adélou Esentierovou (SSK Vítkovice) – 40:16.

Další kategorie:

Ženy B 35–44let: Szotkowská Lucie, 1.Bežecký Jablunkov, 43:16, Rampírová Klára, Adidas outdoor team, 43:53, Hájková Lenka, VZS Ostrava, 45:29

Ženy C 45–54let: Škrdová Danuše, MK Seitl Ostrava, 45:08, Konečná Luba, 45:13, Schwarzová Petra, MK Seitl Ostrava, 48:36

Muži B 40–44let: Wróbel Tomasz, MKS Centrum Dziegielów (POL), 33:52, Svoboda Tomáš, Scott C X-trail, 34:45, Szymura Grzegorz, Luxtorpeda Czerwionka (POL), 35:42

Muži C 45–49let : Šindelek Daniel, Pepa team Frýdek-Místek, 36:39, Kolich Rosta, BK SAK Karviná, 36:58, Vojkůvka Jan, Chuchelná, 37:02

Muži D 50–54let: Škrabánek Petr, MK Seitl Ostrava, 37:16, Slowioczek Roman, MK Seitl Ostrava, 37:59, Martynek Vladislav, Beskid, 38:02

Muži E 55–59let: Mitáček Vlastimil, Lokomotiva Ostrava, 40:01, Němec Ondřej, AK Kromeříž, 40:41, Vrága Zdeněk, AC Moravská Slavia Brno, 41:22

Muži F 60–69let: Sviták Stanislav, MK Seitl Ostrava (SVK), 40:32, Kravčík Miroslav, BK SAK Karviná, 41:01, Vynikal Bedřich, 41:21

Muži G 70+: Řezáč Ivo, AK Chemopetrol Litvínov, 47:11, Tsametis Nikolaos, BK SAK Ložiska Karviná, 48:53, Fogaš Pavol, AK EZK, 55:16