Možností zaběhnout si SkyRace nemá člověk mnoho, a proto když mě oslovil Honza Havlíček s tím, jestli bych nechtěl jet do Lodrina, šly veškeré původní plány stranou.

Na dalekou cestu do Švýcarska jsem se tedy vydal spolu s Robertem Krupičkou a Honzou Havlíčkem, ostřílenými běžci – vrchaři, kteří už mají s podobnými běhy hodně zkušeností. Vyjeli jsme v sobotu ráno z Prahy, na místě jsme byli někdy k večeru, v neděli ráno nás čekal závod a hned po vyhlášení jsme zase nabrali směr ČR.

Tak tedy k samotnému závodu. Původně se mělo běžet z Lodrina přes sedlo Forcarella di Lodrino (2236 m.n.m) do Laverezzeta, tato trať měla mít 21 km, součet stoupání měl být celkem 2190m, součet klesání pak 1860m.

Bohužel kvůli velkému množství nového sněhu nešlo přeběhnout sedlo, proto museli pořadatelé závod zkrátit a vymyslet náhradní trasu (potřetí v sedmileté historii závodu po sobě). Na náročnosti to neubralo, ba naopak trať byla podle samotných pořadatelů ještě o něco těžší a to hlavně díky náročnému seběhu.

Běželo se tedy z Lodrina přes Alpe Negros (1800 m.n.m) zpět do Lodrina. Startovalo se v neděli ráno po osmé hodině v Lodrinu u místní základní školy.

První kilometr se běžel ještě po asfaltu, poté začalo asi šestikilometrové stoupání. Ze začátku se to dalo ještě běžet, později však přicházely chodecké pasáže a bylo jich tedy opravdu dost! Poslední kilometr pod nejvyšším bodem stál opravdu za to, nejprudší pasáže byly odjištěny lany, takže jsme si tam i trochu zalezli, poslední část stoupání prostě o běhání moc nebyla.

Následoval seběh a když se řekne SkyRace nejedná se jen o ledajaký seběh, první část byla moc hezká a dost jsem si ji užíval, poslední kilometry před cílem však byly dost technické, kameny, bahno, schody atd. Člověk už měl nohy dost roztřískané a musel dávat bacha na každý krok, malá nepozornost byla hned potrestána pádem. Robert Krupička by mohl vyprávět, sám několikrát spadl a já jsem se taky proletěl.

Každopádně závod byl po organizační stránce zvládnut na jedničku, na trase byly 4 občerstvovačky, takže se to dalo odběhnout v pohodě bez batohu či ledvinky. Značení bylo bezchybné, fáborky, značky(šipky) na kamenech či cestě. Jedinou povinnou výbavou zde byla větrovka.

Výsledky našich:

2. Robert Krupička 1:52:51

7. Jan Havlíček 2:03:30

9. Jan Zemaník 2:06:14

Moje termínovka 2013:

22.6.2013 Salomon Zugspitz Ulratrail

19.7.2013 European Skyrunning Championships (Vertikal Kilometer)

21.7.2013 European Skyrunning Championships (SkyRace)

27.7.2013 European Skyrunning Championships (Ultra Sky Marathon)

30.8.2013 The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc®, trasa CCC

Video ze závodu

Podlysáci

Czech Skyrunning Association

International Skyrunning Federation


Autorem příspěvku je teprve 23letý Jan Zemaník, vyznavač extrémních sportů, běžec a taky horolezec. Poslední tři roky se soustřeďuje na horské ultra traily, ve kterých dosahuje předních umístění: 5 Beskydských vrcholů – 4. místo (2010), Beskydská sedmička – 4. místo – 3.místo v kat. (2011), Horská výzva Beskydy – 1. místo (2011), Pražská stovka – 1. místo (2011), Horská výzva Krušné hory – 3.místo (2012), Slezský maraton – 3.místo (2012), Pražská stovka – 1.místo (2012). Je zakládajícím členem běžeckého klubu Podlysáci.