Není pochyb o tom, že v době, kdy rtuť na teploměru se pokouší o výškový rekord a vlhkost vzduchu nám připomíná saunu, si trénink užívají asi jenom masochisti a masochistky, je toho však poměrně dost, co se dá udělat, aby běhání v létě nebylo nepříjemné ani nebezpečné.

1. Vyhýbejte se slunci

V suché dny je nejpříjemnější běhat večer, ale když je vlhko, nejlepším řešením je trénink ještě předtím, než slunce vystoupí vysoko nad obzor.

2. Dobře se oblečte

„Dobře“ v tomto případě samozřejmě neznamená „hodně“. Jestli jste to ještě neudělali, na léto si pořiďte volné oblečení vyrobené z vláken speciálně vytvořených pro sportovní účely. Všechny známé sportovní značky svoje textilní výrobky už dávno z jiných materiálů snad ani nevyrábějí. Povrch těchto tkanin není zcela hladký, takže tričko se na vás nepřilepí a odvod potu mimo pokožku je mnohem účinnější, což mimo jiné také brání jejímu přehřátí.

3. Zachovejte chladnou hlavu

Ne vždy je to proveditelné, ale máte-li tu možnost, zkuste si při běhu v pravidelných intervalech polévat hlavu vodou. Pocit horka na kůži bude snesitelnější a pomůže to i lepšímu odpařování potu.

4. Vydejte se do terénu

Při vysokých venkovních teplotách se vyhýbejte tvrdým povrchům (především asfaltu), protože mají tendenci absorbovat a uchovávat v sobě teplo. Na jakékoliv nezpevněné cestě vám v létě bude vždycky líp.

5. Místo jednou běžte dvakrát

Tím, že počet kilometrů na daný den rozdělíte na dvě části (nejlépe jednu ranní a jednu večerní), svoje tělo sice vystavíte dvojí zátěži v jednom dni, ale pokaždé po dobu ani zdaleka ne tak dlouhou, jako kdybyste všechno odběhli najednou. Vaše únava by tak díky kratšímu působení vysoké teploty na vaše tělo měla být v konečném důsledku menší.


Autorem článku je Pavel Baběrád, běžecký trenér a poradce, bývalý mistr České republiky v maratonu (1993) a několikanásobný vítěz a držitel předních umístění na této trati doma i v zahraničí. Osobní rekordy: 5 km – 14:58, 10 km – 30:48, půlmaraton – 1:06:05, maraton – 2:19:07. Zde provozuje svůj byznys: www.babos-sports.cz